Hudák mieri do Ríma (Hospodárske noviny)

Posilnenie pozície štátu v slovenských elektrárňach bude znamenať aj posilnenie politických nominácií, nehospodárneho riadenia, krátkodobého orientovania a zameriavanie sa na politické, nie ekonomické ciele, konštatoval na margo slovenských elektrární 17.6.2015 Martin Vlachynský.

Hudák mieri do Ríma (Hospodárske noviny)

Bude to jedna z jeho prvých pracovných ciest v pozícii ministra. A povedie rovno do Ríma - centrály talianskej spoločnosti Enel. Práve v tomto podniku, ktorý v Slovenských elektrárňach vlastní 66-percentný balík, bude riešiť jeden z najväčších problémov, ktorý vo svojom rezorte má. Tým je predaj väčšinového balíka talianskej spoločnosti v tomto strategickom podniku. Štát, ktorý má 34 percent akcií, si chce posilniť svoju pozíciu v elektrárňach. "Či spôsob napríklad nadobudnutia 17-percentného podielu je najlepší, je otázkou rokovaní," povedal nový minister hospodárstva Vazil Hudák. Zvýšenie podielu v elektrárňach preferoval jeho predchodca Pavol Pavlis, čo si následne osvojil aj šéf kabinetu Robert Fico. "Myslím, že ide o dobrý nápad," konštatoval ekonóm Radek Schmied.

Nie je však jediný, kto možné zvýšenie podielu v Slovenských elektrárňach preferuje. Pridáva sa k nemu aj ekonomický energetický analytik J&T Banky Michal Šnobr. Ako povedal, získať väčšinu v podniku je jednoznačne dobrým krokom. "Iná cesta nie je. Myslím si však, aby z hľadiska slovenskej vlády mal štát všetko pevne vo svojich rukách, mal by ho kúpiť celý," dodáva Šnobr.

Vplyv na podnik
Ak by sa štát definitívne rozhodol získať väčšinový podiel v elektrárňach, získal by v podniku väčší vplyv. Cez valné zhromaždenie by mohol rozhodovať o všetkých kľúčových krokoch, čím by získal rozhodujúci vplyv na fungovanie v spoločnosti. Zároveň by mohol v prípade vyplácania dividend získať väčší balík peňazí. Práve toto však kritizuje analytik Inštitútu INESS Martin Vlachynský. "Posilnenie pozície štátu v slovenských elektrárňach bude znamenať aj posilnenie politických nominácií, nehospodárneho riadenia, krátkodobého orientovania a zameriavanie sa na politické, nie ekonomické ciele," povedal analytik. Ide napríklad o sociálne úľavy či poskytovanie zliav vybraným podnikom.

O posilňovaní štátu v Slovenských elektrárňach má nový šéf rezortu Vazil Hudák hovoriť s Enelom v Ríme už koncom júna. Pôvodne mal ísť Fico rokovať s Enelom už začiatkom júna. "Je to čiste logistická záležitosť. Možno zavážilo aj to, že som sa až dnes (včera, pozn. HN) stal ministrom," konštatoval Hudák. Táto cesta sa odohrá presne v čase, keď Enel vyhodnocuje ponuky od záujemcov. Tie dostal od konzorcia maďarského MVM Group a slovenského Slovnaftu a českého Energetického a průmyslového holdingu. Hovorí sa, že ďalšie dve záväzné ponuky podali čínska spoločnosť China National Nuclear Corporation a fínska spoločnosť Fortum.

Priorita? Dostavba Mochoviec
Priorita však ostáva. Štát chce dostavať Jadrovú elektráreň Mochovce. Vlani na jeseň exminister hospodárstva Pavol Pavlis s Enelom dohodol, že rozpočet Mochoviec vyjde na 4,6 miliardy eur. "Tá suma sa stále vyvíjala v čase. My to berieme zatiaľ ako konečnú sumu. Je to však otázka rokovaní. Chcem si všetky veci okolo toho ešte nejakým spôsobom vysvetliť a potom uvidíme," konštatoval nový šéf rezortu.

Rozpočet na dostavbu Mochoviec sa zvyšoval už dvakrát. Začínalo sa na sume 2,8 miliardy eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 miliardy eur. Okrem zvyšovania rozpočtu dostavby jadrovej elektrárne sa posúval aj jej termín. Posledný termín dostavby Mochoviec je v rokoch 2016 a 2017.

Hospodárske noviny, 17.6.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards