Rokovania o Grécku nemajú konca: Naťahujú sa už 4 mesiace! (Nový čas)

Stále sú tam kľúčové rozpory medzi veriteľmi a Gréckom. Nevidel som zatiaľ nejakú cestu, ktorou by dokázali odstrániť tieto rozpory, konštatovan pre Nový čas 13.6.2015 Martin Vlachynský.

Rokovania o Grécku nemajú konca: Naťahujú sa už 4 mesiace! (Nový čas)

Rokovania bez výsledku? Grécko predstavilo nový návrh reforiem, aby získalo peniaze z úverového programu pre túto krajinu.

Tie však nie sú uspokojujúce. Rokovania trvajú už dosť dlho, no rokovania sa nevyvíjajú najlepším smerom. Gréci však na nájdenie dohody s veriteľmi majú čas do konca júna. Napätie v súvislosti s gréckou krízou vzrástlo ešte viac, keď technický tím Medzinárodného menového fondu (MMF) prerušil rokovania s gréckou stranou v Bruseli. „Vo väčšine kľúčových oblastí medzi nami panujú aj naďalej veľké názorové rozdiely,“ povedal hovorca MMF Gerry Rice. Brusel opustila aj celá grécka delegácia, ktorá tiež uviedla za dôvod pretrvávajúce rozpory.

Ako dodal Rice, ide najmä o otázku dôchodkov a daní. „Stále sú tam kľúčové rozpory medzi veriteľmi a Gréckom. Nevidel som zatiaľ nejakú cestu, ktorou by dokázali odstrániť tieto rozpory,“ povedal analytik Martin Vlachynský z Iness. Grécko však už rokuje dlhé mesiace. Rokovania o ukončení programu pomoci od MMF sa začali ešte v októbri minulého roka. „Vo februári prišla nová vláda. To, čo bolo dovtedy, bolo hodené do koša a začalo sa odznova,“ dodal Vlachynský.

Nový čas, 13.6.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards