Štát dotuje stratové elektrárne. Cez skryté poplatky sa skladá každá rodina (Aktuality.sk)

Portál Aktuality.sk spomína 4.6.2015 Martina Vlachynského v téme slovenských elektrární.

Štát dotuje stratové elektrárne. Cez skryté poplatky sa skladá každá rodina (Aktuality.sk)

Cez účet za elektrinu pošle štvorčlenná rodina až 70 eur ročne na stratovú tepelnú elektráreň v Novákoch. Vláda sa rozhodla podporovať výrobu elektriny cez uhlie. Výrobu dotujeme všetci. Na problematiku upozornil Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

Nútený stratový biznis

Ministerstvo hospodárstva vydáva každý rok rozhodnutie, v akom množstve sa bude vyrábať elektrina z uhlia, ktoré dolujeme na Slovensku. Tepelná elektráreň v Novákoch je pritom podľa analytika Martina Vlachynského z INESS už dlhodobo v strate.

Jej súkromný vlastník, Slovenské elektrárne, je ale nútený naďalej ju prevádzkovať vo verejnom záujme. Štát mu preto poskytuje dotáciu.

Nepriama dotácia skrytá v cene elektriny zároveň tvorí podstatnú časť celkovej pomoci uhoľnému baníctvu.

Elektráreň v Novákoch je dvojičkou s Hornonitrianskymi baňami, ktoré sú takisto súkromným podnikom. Ich zisk dosiahol v roku 2013 sumu 2,5 milióna eur.

Jediným významným odberateľom (až 95 percent produkcie) ich uhlia sú však práve Novácke elektrárne. Ich zatvorenie by teda znamenalo koniec baní.

"Žiadna vláda ešte nenašla odvahu prežiť koniec firmy so 4-tisíc zamestnancami, takže baníci naďalej riskujú životy pri ekonomicky nezmyselnej činnosti. Na doplatok sa pritom skladá každá slovenská rodina, keďže je obsiahnutý v tarife za prevádzkovanie systému, ktorá je jednou zo súčastí účtu za elektrinu," vysvetľuje Vlachynský.

 
Výroba klesá, náklady sa zvyšujú

Analytik vyčísľuje, že v roku 2008 vyrobila elektráreň z domáceho uhlia necelých 6 percent spotreby elektriny na Slovensku.

Rodiny cez skryté tarify doplatili na výrobu 30 eur. Celkový doplatok predstavoval 52,1 milióna eur. Zhruba 40 eur na domácnosť.

Vlani už výroba elektriny z uhlia rapídne padla. Od rodín si ale pýtajú viac peňazí. Predpokladá sa, že v roku 2016 posunie potajme štátu každá rodina až 70 eur ročne. A tie pôjdu na dotácie tepelnej elektrárne.

"Elektrárne po dohode so štátom udržiavajú stratovú výrobu elektriny v Novákoch, pričom si uplatňujú náklady, ktoré im tým vznikajú. Tieto náklady reflektujú viaceré položky, napríklad sprísňujúce sa európske emisné pravidlá. A s tým spojené investície do zariadení, pričom ale tieto náklady nemusia byť závislé od množstva vyrobenej elektriny," vysvetľuje rozdiel medzi výrobou a nákladmi Vlachynský.

Inak povedané, ak opravíte komín, stojí vás to rovnako bez ohľadu na to, či sa z neho potom dymí hodinu, alebo celý deň.

Hovorkyňa Slovenských elektrárni Jana Burdová reaguje len stroho. Elektrinu vyrábajú a predávajú podľa jej slov za veľkoobchodné trhové ceny na burze. Do koncovej ceny vraj zasahujú menej ako polovicou.

Ministerstvo hospodárstva sa odvoláva v problematike na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

"Slovenské elektrárne, na základe rezortu, predkladajú ÚRSO rozpočet nákladov na množstvo elektriny vyrobenej z domáceho uhlia pre nasledujúci rok a rozpočet výnosov získaných z predaja dodanej elektriny a ostatných služieb v trhových cenách. Na základe detailného posúdenia týchto podkladov URSO vydá rozhodnutie o výške doplatku," hovorí Ladislav Bányai z komunikačného oddelenia rezortu.

Všetky návrhy ceny ministerstvo nemá k dispozícii. Kompetencie v cenovej regulácii má podľa nich ÚRSO.

"Jednou z parametrov ovplyvňujúcich doplatok je aj trhová cena elektriny. Čím nižšia je trhová cena, tým vyšší je doplatok," dodáva Bányai.
Potopení v strate

Po roku 2015 nabehnú do praxe mimoriadne prísne európske emisné pravidlá pre veľkých znečisťovateľov. Tepelná elektráreň v Novákoch je druhým najväčším znečisťovateľom na Slovensku. Dva zo štyroch blokov v Novákoch si podľa predpokladov na ďalšie fungovanie budú žiadať rozsiahle investície.

Ak sa novým majiteľom Slovenským elektrárni stane štát, je možné, že v podpore stratového biznisu bude pokračovať, myslí si analytik.

"Vláda sľúbujú zachovať ťažbu v baniach do roku 2035 a bez štyroch blokov Novák je to nemožné. To by však znamenalo, že rekonštrukciu opäť zaplatia občania."

Andrea Mačošková

Aktuality.sk, 4.6.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards