Slovák vyzbieral na českom portáli rekordný objem peňazí. Na knihu o „zlých peniazoch“ (Trend)

Trend priniesol 3.6.2015 článok o crowdfundingovej kampani na knihu Zlé peniaze od Juraja Karpiša.

Slovák vyzbieral na českom portáli rekordný objem peňazí. Na knihu o „zlých peniazoch“ (Trend)

Na vydanie knihy „Zlé peniaze“ o kríze a pokazenom finančnom systéme vyzbieral 9 020 eur. Žiadny slovenský projekt uchádzajúci sa o podporu drobných prispievateľov zatiaľ toľko peňazí nezískal.

Fotograf Ľubo Stacho získal vlani na projekt knihy fotografií hlavnej bratislavskej ulice Obchodná 1984-2014 zhruba šesťtisíc eur. Najúspešnejšia česká kampaň cestovateľských dobrodruhov vyzbierala na projekt Trabantom naprieč Tichomorím 110-tisíc eur .

J. Karpiš pôsobí ako ekonomický analytik v think-tanku INESS (Inštitút sociálnych a ekonomických analýz) a je známy kritikou centrálnych bánk a spoločnej európskej meny. Odmieta čoraz silnejšie prepojenie bánk a štátov či zachraňovanie Grécka pred bankrotom na úkor európskych daňových poplatníkov.
Ako obísť vydavateľov

Crowdsourcing je spôsob, ako na finančne náročné projekty získať peniaze od množstva drobných investorov, kupcov, fanúšikov. V prípade knihy Zlé peniaze J. Karpiš obišiel tradičné vydavateľstvá, ktoré si berú z vydaných kníh väčšinu zisku a podarilo sa mu prostredníctvom sociálnych sietí predať vyše tristo kníh ešte pred ich fyzickým vytlačením.

Na Slovensku sa zatiaľ crowdfundingové portály - Ideasstarter či Marmeláda, len pomaličky rozbiehajú.

Najúspešnejšie svetové platformy Kickstarter a Indiegogo už poslali na účty autorov zaujímavých projektov miliardy eur. Slovenskí startupisti Jozef Žemla a Viktor Reviliak rozbehli za 80-tisíc dolárov z Indiegogo miniatúrnu nabíjačku na mobily CulCharge, ktorá v súčasnosti reprezentuje Slovensko na výstave Expo v Miláne.

Tomáš Nejedlý

Trend, 3.6.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards