Fico zaplatí rodinám sociálne dovolenky v stratových štátnych hoteloch (Aktuality.sk)

Náklady na pobyty sú prirodzene nízke, a nielen kvôli netrhovým cenám prenájmu budov vo verejnom vlastníctve. Sociálne slabšie rodiny majú zásadnejšie životné starosti ako cestovanie. Navyše, do zariadení sa treba nejako dostať, a dospelí vlaky zadarmo nemajú. Preto sa nedá predpokladať veľký záujem o túto formu podpory, povedal pre Aktualitysk 1.6.2015 Radovan Ďurana.

Fico zaplatí rodinám sociálne dovolenky v stratových štátnych hoteloch (Aktuality.sk)

Štátny hotel Granit rovno na brehu Zemplínskej šíravy má nesmiernu konkurenčnú výhodu. V sezóne sa tu ubytujete už za 20 eur na noc. Konkurenčné súkromné hotely neďaleko tohto hotela ponúkajú prenocovanie za dvojnásobok.

Napriek tomu však hotel Granit nie je plne obsadený a každý rok vyprodukuje stratu.

Rovnaké to je aj v hoteli Granit Smrekovica, ktorý dokonca ponúkal svoje služby na zľavovom portáli. Podľa hodnotení (z decembra 2014) Smrekovica niektorým pripomína skôr „sanatórium zo 60. rokov minulého storočia".

Štátnym hotelom sa nedarí prilákať dostatok klientely, niektoré nie sú obsadené ani spolovice. Vláda chce preto tieto miesta využiť po svojom. Zadotuje tu pobyty pre sociálne slabšie rodiny, lyžiarske výcviky a školy v prírode pre deti.
Milión na dovolenky

Rekreačné zariadenia a zotavovne ministerstva obrany sú každý rok v strate. Len minulý rok spoločne prerobili milión eur, nerátajúc náklady pol milióna na vyhĺbenie geotermálneho vrtu.

Dôvodom straty je slabý záujem verejnosti aj štátnych zamestnancov. „Štatistiku obsadenosti nevedieme, obsadenosť je však asi 50 percent,“ informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.

Vláda však našla recept, ako tieto hotely a zotavovne naplniť. Zaplatí v nich pobyty pre 20-tisíc rodín v ťažkej sociálnej situácii. Vyberú ich úrady práce.

„Mám prísľub od ministrov obrany a vnútra, že v účelových zariadeniach, ktoré nie sú využívané na 100 percent, je priestor na ubytovanie týchto 20 tisíc osôb. Vyčlenili sme na to prostriedky jeden milión eur,“ priblížil premiér Robert Fico. „Chceme túto možnosť ponúknuť rodinám, ktoré si za normálnych okolností nemôžu niečo také dovoliť,“ dodal.

Viac než lákavé ceny

Ministerstvo vnútra zatiaľ premýšľa nad tým, ktoré zariadenia ponúkne. Obrana však už má jasno. „Za Ministerstvo obrany SR vieme poskytnúť rekreačné zariadenia v Tatrách, Piešťanoch a na Zemplínskej šírave,“ dodala hovorkyňa Balleková.

Premiér už v minulosti hovoril o možnosti využívania kapacít štátnych rekreačných zariadení tak, že by tu umiestnil sociálne slabšie rodiny. K činom došlo až teraz. Podľa analytika Radovana Ďuranu z INESS nebude Fica toto opatrenie stáť ani spomínaný milión.

„Náklady na pobyty sú prirodzene nízke, a nielen kvôli netrhovým cenám prenájmu budov vo verejnom vlastníctve. Sociálne slabšie rodiny majú zásadnejšie životné starosti ako cestovanie. Navyše, do zariadení sa treba nejako dostať, a dospelí vlaky zadarmo nemajú. Preto sa nedá predpokladať veľký záujem o túto formu podpory,“ myslí si analytik.

Vláda takto podľa analytika zabije dve muchy jednou ranou: naplní kapacity rekreačných zariadení a voličom dá darček.

„Obmedzenie na štátne budovy je podľa mňa motivované hlavne jednoduchosťou administrácie. Zapojenie súkromného sektora by vyžadovalo vytvorenie zložitejšieho systému kontroly a evidencie,“ doplnil Ďurana.

Hotely v strate

Štát sa posledné roky snaží konsolidovať svoje účelové zariadenia. Ministerstvo obrany, ktoré tiež ubytuje niekoľko vybraných rodín v rámci opatrenia z balíčka, zlúčilo hotely a zotavovne do jednej firmy Horezza a. s. Dôvodom boli zlé výsledky.

„Z porovnania potrieb rezortu obrany a kapacitných možností akciových spoločností vyplýva, že súčasná lôžková kapacita týchto zariadení prevyšuje potreby rezortu obrany. Voľné kapacity, prevyšujúce potreby rezortu obrany, nie sú využívané civilným (resp. mimorezortným) sektorom v objeme, ktorý by zabezpečil dosahovanie zisku a tým možnosť investovania do rozvoja a skvalitňovania poskytovaných služieb,“ píše sa v návrhu na zlúčenie z roku 2013.

„Spoločnosti majú nízky objem mimorezortných zákaziek aj z dôvodu, že jednotlivé prevádzky sa nachádzajú v lokalitách, kde sa nachádza množstvo rekreačných zariadení s porovnateľnou, resp. vyššou kvalitou poskytovaných služieb za porovnateľné ceny,“ píše sa v správe.

Problém je hlbšie

Ministerstvo vnútra zariadenia zlúčené nemá, niektoré sú zastrešené akciovými spoločnosťami, ako napríklad Centrum účelových zariadení a. s. so sídlom v Piešťanoch. Pod sebou má iba štyri zariadenia - v Bratislave, Piešťanoch, na Donovaloch a v Tatrách.

Ministerstvo má však takýchto zariadení oveľa viac. Ministerstvo vnútra má viacero väčších rekreačných zariadení v Bratislave, Senci, Piešťanoch, Trenčianskych Tepliciach, Banskej Bystrici, Liptovskom Jáne, Tatranskej Lomnici a v Bardejove.

Chaty, menšie objekty a rekreačné zariadenia MV SR sa nachádzajú v Ružomberku, Makove, Sklených Tepliciach, Kalinčiakove a v Štrbskom Plese. Pre predstavu, spomínané štyri zariadenia v CÚZ vyprodukovali v roku 2012 (posledný nájdený záznam výročnej správy CÚZ) stratu vo výške 185 245,03 eur.

Podľa analytika Ďuranu môže dotovanie pobytov v štátnych zariadeniach týmto hotelom čiastočne pomôcť, no je to iba hrubá záplata na problém, ktorý by potreboval celkom nové vrece.

„Štát by nemal podnikať v oblasti rekreácie a ubytovne by mal predať. Stratu z tohto podnikania hradí daňový poplatník, ubytovne sú obyčajne zastaralé, pretože chýbajú prostriedky na renováciu,“ dodal analytik.

Ivana Sladkovská

Aktuality.sk, 1.6.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards