Komu Fico rozdá 200 miliónov eur? Pravda o sociálnom balíčku! (Nový čas)

Nový čas priniesol 25.5.2015 vyjadrenie Richarda Ďuranu k Ficovmu sociálnemu balíčku.

Komu Fico rozdá 200 miliónov eur? Pravda o sociálnom balíčku! (Nový čas)

Rok pred voľbami ide do tuhého. Premiér Robert Fico na pracovnom sneme vládnej strany Smer predstavil druhý sociálny balíček.

Profitovať by z neho mali najmä dôchodcovia, deti, úľavy by však mali získať aj tí, čo sa rozhodnú zatepliť svoje domy. Čo všetko Ficov sociálny balíček obsahuje? A ako ho hodnotia ekonómovia? Po prvom sociálnom balíčku, ktorý priniesol napríklad bezplatné cestovanie vlakmi pre deti a dôchodcov, premiér predstavil aj druhý. Celý má vyjsť na 200 miliónov eur, ktoré štát získal lepším výberom daní. „Štát sa musí s občanmi podeliť o výsledky,“ povedal premiér pri predstavovaní novej vlny úľav.
V balíčku, ktorý je rozdelený na 15 oblastí a má platiť od začiatku budúceho roka, je nižšia DPH na základné potraviny. Pri vybraných potravinách, ako sú chlieb či mlieko, má DPH klesnúť zo súčasných 20 % na 10 %. Odborníci však varujú, že rovnaké percentá sa nemusia premietnuť aj do konečných cien. Minimálna mzda má stúpnuť na 400 eur, zvýšiť sa má materská, príspevok na dieťa do 3. roku veku má vzrásť na 280 eur. Premiér sľúbil tiež zvýšiť kapacitu škôlok a škôl.

Klesnúť majú aj doplatky na lieky pre dôchodcov a deti do 6 rokov. Dôchodcovia dnes doplácajú na predpísané lieky maximálne 42 eur štvrťročne, po novom to má byť 25 eur - teda maximálne 100 eur ročne. Pre deti bude cenový strop 8 eur za štvrť roka. Balíček by mal umožniť lacnejšie školy v prírode a lyžiarske kurzy pre školákov, kde sa ráta s príspevkom 100 – 150 eur. Sociálne slabšie rodiny by mali mať zadarmo pobyty v rekreačných zariadeniach ministerstva vnútra a obrany. Vláda chce takto podporovať aj domáci turizmus.

Z balíčka by nemali profitovať len sociálne slabší. Vládna strana chce pod­poriť zatepľovanie domov - ľudia by mohli získať späť až 30 % nákladov. V pláne je aj podpora ekologických zdrojov energie. Súčasťou balíčka má byť aj lacný bankový účet, ktorý by ľudí nemal stáť mesačne viac ako 3 eurá. Sociálny balíček podrobila kritike opozícia. Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka „ide len o premyslenú taktiku a obrovskú volebnú korupciu“ zo strany Smeru. Predseda KDH Ján Figeľ označil sociálny balíček za populizmus. „Ak by sme mali viac práce a vyššiu životnú úroveň, tak nepotrebujeme žiadne balíčky. Nemôžeme zadlžovať naše deti a vnúčatá,“ povedal Figeľ.

Richard Ďurana, analytik Iness:

„Myslím si, že druhý sociálny balíček sa nesie hlavne v duchu rozdávania peňazí bez zverejnenia návrhov na odstraňovanie plytvania a neefektívnych výdavkov, ktorými trpí verejná správa. Jedinou takou výnimkou je zníženie DPH, okrem tohto opatrenia druhý sociálny balík neprináša prakticky žiadne systémové a dlhodobé zmeny. Je zaujímavé, že sa vôbec nezameriava na podporu zamestnanosti, resp. podnikateľského pro­stredia. Na­opak, zvyšovaním minimálnej mzdy ešte viac škodí ľuďom s nízkym vzdelaním a nepomáha im, aby si našli zamestnanie. Už dnes je napríklad v Rožňave vyššia minimálna mzda ako v Prahe, ale ľudia s nízkym vzdelaním si vinou vlády ešte ťažšie nájdu prácu, ako si nájdu dnes. A to nevykompenzujú žiadne programy pomoci pre chudobné regióny, ktoré sú v tomto balíčku ohlásené. Pikoškou je príspevok na lyžiarsky kurz, ten nemá so sociálnosťou nič spoločné, lyžiarsky kurz je čisto luxusná spotreba, vláda vôbec nemá prečo podporovať luxusnú spotrebu obyvateľstva.“

Nový čas, 25.5.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards