Očakávané zľavy v autobusoch: Premiér Fico ich odsunul na január (Plus jeden deň)

Ako upozornil Radovan Ďurana 22.5.2015, dotácie sú ako začarovaná špirála. Vždy sa objaví skupina obyvateľov alebo firiem, ktorí boli vynechaní. Vláda teraz spraví ďalšie kolečko aby sa následne ozvala ďalšia skupina - cestujúci, ktorí nemajú vhodné vlakové spojenie. Treba zdôrazniť, že výdavky na vlaky zadarmo predstavujú len 5 % výdavkov, ktoré smerujú do prepravy osôb vlakom.

Očakávané zľavy v autobusoch: Premiér Fico ich odsunul na január (Plus jeden deň)

Zvýšenie zliav pre študentov v autobusoch, na ktoré nadväzujú vlaky, by malo byť súčasťou až tretieho sociálno-ekonomického balíčka vládnej strany. Potvrdil to premiér Robert Fico. Doposiaľ sa predpokladalo, že toto opatrenie by malo byť v druhom balíčku, ktorý Smer predstaví na svojom sobotňajšom sneme.

"Ak som povedal, že sa budeme týmto opatrením zaoberať v januári 2016 a berieme na vedomie, že v sobotu bude predstavený druhý sociálny balíček, tak je zrejmé, že súčasťou tohto druhého sociálneho balíčku toto konkrétne riešenie autobusovej dopravy a dopravy vlakovej nebude," vyhlásil v piatok Fico.

Prečo sa zľavy odsúvajú

Potrebné je ešte zladiť prepojenie prímestskej autobusovej dopravy a vlakovej dopravy vo verejnom záujme. Zriadenie centrálneho orgánu alebo väčšia koordinácia medzi štátom a samosprávnymi krajmi, ktoré objednávajú a financujú regionálne autobusové spoje, môže podľa premiéra zvýšiť úspory a viesť k vyššej efektivite oboch druhov verejnej dopravy.

"Nemôžeme si dovoliť, aby na tej istej trase súčasne chodili autobus aj vlak a mali v podstate dvakrát podporu zo strany štátu. Chceme vniesť poriadok, pokiaľ ide o dopravu autobusovú a železničnú," dodal Fico.
Problematika podľa Počiatka

Problematika prepojenia vlakovej a autobusovej dopravy je podľa ministra dopravy Jána Počiatka aktuálna odvtedy, ako prímestskú autobusovú dopravu vo verejnom záujme objednávajú kraje. "Dlhodobo kritizujeme tento systém, pretože nastávali kolízie," uviedol minister. Oba druhy dopravy sú vo verejnom záujme a pritom si často navzájom konkurujú.

"Preto je našou ambíciou zriadiť centrálnu dopravnú autoritu, ktorá by za spolupráce s vyššími územnými celkami objednávala jednotne grafikony a výkony vo verejnom záujme na železniciach a v autobusoch," povedal Počiatek.
Začarovaná špirála

Analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne štúdie - INESS Radovana Ďuranu v súvislosti s chystaným druhým sociálno-ekonomickým balíčkom Smeru upozornil, že dotácie sú ako začarovaná špirála. "Vždy sa objaví skupina obyvateľov alebo firiem, ktorí boli vynechaní. Vláda teraz spraví ďalšie kolečko aby sa následne ozvala ďalšia skupina - cestujúci, ktorí nemajú vhodné vlakové spojenie. Treba zdôrazniť, že výdavky na vlaky zadarmo predstavujú len 5 % výdavkov, ktoré smerujú do prepravy osôb vlakom," uviedol ekonóm.

"Aj bez nich občania platili len veľmi malú časť ceny prepravy v podobe cestovného. Viac ako dve tretiny si občania zaplatia na daniach - rovnako to bude s dotáciami autobusov. Ani obed, ani cestovanie zadarmo neexistujú," dodal Ďurana. Na jednej strane podľa neho vláda cestovanie autobusmi daňovo zaťažuje (spotrebné dane a DPH na naftu), na druhej strane ho z tých istých výnosov chce zlacňovať.
Neefektívne opatrenia

Riaditeľ mimovládnej organizácie INEKO Peter Goliáš si myslí, že vo viacerých prípadoch ide o neefektívne opatrenia. "Nižšia DPH napríklad pomáha aj bohatým ľuďom, vyššia minimálna mzda vytvára bariéru pre zamestnávanie ľudí s nižšou kvalifikáciou. Navyše ide často o opatrenia, ktoré zvyšujú deficit verejných financií," tvrdí Goliáš.

Súčasný priaznivý vývoj ekonomiky podľa neho by vláda mala využiť skôr na rýchlejšie znižovanie verejného dlhu a nie na rozdávanie peňazí potenciálnym voličom. INEKO podporuje ekonomické a sociálne reformy s cieľom odstraňovať prekážky dlhodobého pozitívneho vývoja slovenskej ekonomiky a spoločnosti.

Plus jeden deň, 22.5.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards