Už zajtra si volíme primátorov, starostov a miestnych poslancov (Hospodárske noviny)

Denník Hospodárske noviny cituje dňa 14.11.2014 vo svojom článku o komunálnych voľbách inštitút INESS.

Už zajtra si volíme primátorov, starostov a miestnych poslancov (Hospodárske noviny)

Slováci si zajtra budú po siedmy raz od osamostatnenia krajiny vyberať nových primátorov, starostov či miestnych poslancov. Teda ľudí, ktorí budú v najbližších štyroch rokoch rozhodovať o miestnych daniach, opravách obecných ciest či o obnove parkov. HN prinášajú prehľad toho, čo budú môcť víťazi volieb ovplyvniť, ale aj hlavné dôvody, pre ktoré je dôležité ísť voliť.

2926

je počet obcí, ktoré sú na Slovensku. Platí však, že niektoré majú spoločné zastupiteľstvo či starostu, a tak aj voľby ich reprezentantov prebehnú pod jedným. A práve z tohto dôvodu počet starostov alebo primátorov, ktorí by mali zo zajtrajšieho hlasovania vzísť, je 2924 a ďalších asi 21-tisíc poslancov. Už teraz je pritom jasné, že pre nedostatok kandidátov si v 14 obciach nezvolia celé zastupiteľstvo, v piatich obciach nebudú voliť starostu a v troch z nich ani svoj poslanecký zbor. V týchto obciach sa voľby budú opakovať, pravdepodobne na prelome februára a marca budúceho roka.

3,6 miliardy eur

je suma, s ktorou vlani hospodárili slovenské obce. Väčšinu z ich príjmov pritom tvoria financie, ktoré dostávajú priamo od štátu. Zvyšok si musia zabezpečiť z vlastných príjmov, napríklad z miestnych daní. Podľa analýzy inštitútu INESS pritom najväčší podiel peňazí zhltne z rozpočtov miest školstvo. Nasledujú výdavky ako je údržba a výstavba ciest, zamestnanci miest či zber a odvoz odpadov. Každý občan podľa štúdie zaplatí na chod krajských miest od 640 do 880 eur.
 
9,89 miliónov eur

sú približné náklady štátu na zajtrajšie hlasovanie. Len samotných oznámení o mieste a konaní volieb musel štát rozoslať viac ako 4,5 milióna. K tomu sa ešte pridali náklady na hlasovacie lístky, obálky, urny či odmeny pre členov volebnej komisie. Len na spracovanie výsledkov volieb vyčlenil štát pre Štatistický úrad približne 1,16 milióna eur. Na porovnanie – na marcové prezidentské voľby bolo vyčlenených približne 10,78 milióna eur. V roku 2010 stáli komunálne voľby približne deväť miliónov eur.

Peter Kováč

Hospodárske noviny, 14.11.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards