Vláda zrejme nemá čo na práci. Oživuje megaprojekt vládneho mestečka (Plus jeden deň)

Nevidíme dôvod, prečo by sa mali zaplňovať takýmito aktivitami, keď má krajina dôležitejšie problémy – konsolidácia verejných financií, komentoval výstavbu vládneho mestečka dňa 28.10.2014 Richard Ďurana z INESS.

Vláda zrejme nemá čo na práci. Oživuje megaprojekt vládneho mestečka (Plus jeden deň)

Vládne mestečko opäť raz zamestnáva hlavy vládnych predstaviteľov. Nápad dostať ministerstvá pod jednu strechu oslovil najmä šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka.

Kaliňák myšlienku vládneho mestečka nazval megaprojektom, ktorý by presiahol súčasné volebné obdobie. Kde by mohlo mestečko štátnych úradníkov vzniknúť? A nie sú podobné úvahy zasa len stratou peňazí a času?

Odborník totiž radí zaoberať sa dôležitejšími problémami. Tému otvorila už prvá Ficova vláda, keď sa na tieto účely uvažovalo využiť rozostavanú nemocnicu Rázsochy. Tentoraz sa hovorí o možnosti vybudovať nový komplex na pozemkoch ministerstva obrany neďaleko vojenskej ubytovne, takzvanej Kukurice.

Kaliňák by bol najradšej, keby bolo na jednom mieste čo najviac ministerstiev. „Čím viac ministerstiev, tým lepšie,“ povedal. S tým, že by pod jednou strechou mali skončiť všetky rezorty, však nepočíta. „Či sa tam zmestí školstvo a tak ďalej, netuším. Ani obrana by asi nevedela ísť do takéhoto komplexu,“ pripúšťa.

Podľa našich informácií by sa sťahovať nemal ani premiér z Úradu vlády v centre Bratislavy, keďže ide o reprezentačné priestory. Projekt by sa mohol financovať z peňazí, ktoré by ministerstvá získali predajom svojich budov v lukratívnych častiach hlavného mesta.

„Tieto síce staré budovy, ale na dobrých miestach, by mohli vyprodukovať novú budovu na menej drahom pozemku a menej atraktívnom mieste,“ povedal Kaliňák s tým, že by to znamenalo väčšiu efektivitu v nákladoch. Nové sídla by totiž boli energeticky efektívne.

Projekt by mal byť podľa neho pre štátny rozpočet neutrálny, čiže by daňových poplatníkov nemal zaťažiť. Šéf inštitútu INESS Richard Ďurana by však momentálne túto tému neotváral. „Nevidíme dôvod, prečo by sa mali zaplňovať takýmito aktivitami, keď má krajina dôležitejšie problémy – konsolidácia verejných financií,“ tvrdí Ďurana.

Zároveň prišiel so zaujímavou myšlienkou združiť ministerstvá do budovy RTVS v Mlynskej doline: „Mali by to všetko na jednom mieste.“ Projekt je momentálne v prvotnej fáze, keď sa hľadajú vhodné lokality, spôsob financovania a možné úspory.

„Na základe odbornej analýzy sa potom rozhodneme, kedy a či ho začneme realizovať,“ informoval tlačový odbor rezortu vnútra a žiadne presnejšie údaje ani čísla neposkytol. V každom prípade by sa megaprojekt dotkol nielen tohto volebného obdobia, ale aj ďalších.

Plus jeden deň, 28.10.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards