Ficove vlaky zadarmo: Za študentov a dôchodcov zaplatia pracujúci (Plus jeden deň)

Je to neefektívne zo sociálneho pohľadu, povedal k téme vlakov zadarmo dňa 23.10.2014 Martin Vlachynský z INESS. Ako ďalej dodal, malo by sa to týkať zraniteľných skupín, ako sú napríklad študenti, ktorých rodičia spadajú pod životné minimum.

Ficove vlaky zadarmo: Za študentov a dôchodcov zaplatia pracujúci (Plus jeden deň)

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Odsúhlasenie vlakov zadarmo pre deti do 15 rokov, študentov a dôchodcov pôsobí na prvý pohľad síce výhodne, no odborník bije na poplach. Železnice sú totiž už niekoľko rokov stratové a cestovanie zadarmo tak v konečnom dôsledku zaplatia sami občania.

Vlaky zadarmo si od 17. novembra budú užívať všetci študenti či dôchodcovia a prilepšia si tak aj rodiny, ktoré finančnou núdzou rozhodne netrpia. „Je to neefektívne zo sociálneho pohľadu. Malo by sa to týkať zraniteľných skupín, ako sú napríklad študenti, ktorých rodičia spadajú pod životné minimum,“ myslí si Martin Vlachynský z inštitúcie INESS.

Upozorňuje aj na druhý problém, že železnice sú dlhé roky v strate. „Pri pohľade na výročnú správu ZSSK za rok 2013 vidíme, že náklady v danom roku dosiahli úroveň 354 489 000 eur. Tržby z cestovného však boli len 112 544 000 eur, zvyšok príjmov tvorili dotácie,“ povedal anaytik, podľa ktorého tak na každé euro tržieb ZSSK pripadá 3,15 eura nákladov.

Premiér Robert Fico však tieto problémy nespomínal. „Veľmi tvrdo sme komunikovali s ministerstvom dopravy aj so železnicami, či sú to schopní zrealizovať. Povedali áno,“ bránil sa Fico. Podľa Vlachynského však bude samotná zľava v konečnom dôsledku znamenať nevýhodu pre daňovníkov.

„Na konci dňa to zaplatí jedine a jedine daňovník. Je to krok, ktorý zvýši záťaž na rozpočet, znevýhodní autobusových dopravcov a pravdepodobne zníži už i tak nízku kvalitu cestovania vo vlakoch,“ upozornil Vlachynský.

Podobný názor mal aj predseda KDH Ján Figeľ. „Populistické opatrenie delí ľudí na dve kategórie. Prví budú mať pre svoje deti cestovanie zadarmo, tí druhí budú platiť ešte viac ako doteraz, keďže cestovné v autobusoch pre pokles počtu cestujúcich porastie,“ povedal Figeľ.

Plus jeden deň, 23.10.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards