Krach českých baní ohrozuje aj Slovákov (Hospodárske noviny)

Slovenské bane prežívajú vďaka masívnej štátnej dotácii. Je ťažko predstaviteľné, že by v takejto situácii rozširovali prevádzku, povedal pre Hospodárske noviny dňa 21.10.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Krach českých baní ohrozuje aj Slovákov (Hospodárske noviny)

"Viem, že to tu končí, som realista," vraví pre HN nemenovaný banský technik, ktorý v ostravských baniach pracuje vyše dvadsať rokov. O budúcnosť sa vzhľadom na svoju vyššiu kvalifikáciu nebojí, no u svojich kolegov obavy cíti. V dodávateľskej firme OKD, kde pracuje, má 450 kolegov, z toho polovicu Slovákov. "Baníci, ktorí fárajú, to vnímajú inak. Posledné udalosti celkom jasne ukázali obrysy, kam sa OKD rúti."

Po odchode z Handlovej, Čadce, Prievidze, Revúcej či Novákov, kde stratili prácu v domácich baniach, často nemali inú možnosť ako sa presťahovať alebo cestovať na týždňovky do Moravskosliezskeho kraja v Českej republike a pracovať v Ostravsko-karvinských baniach (OKD). To bol osud mnohých slovenských baníkov, ktorým pracovná kvalifikácia v období klesajúcej ťažby a zatvárania baní nedávala iné šance.

Dnes je ohrozená aj táto nádej. Útlm výroby v OKD, kde priamo pracuje 600 Slovákov a ďalšie tisíce v súvisiacich odvetviach, a ich hroziaci pád, môže zvýšiť sociálne problémy v slovenských regiónoch, ktoré sa už beztak boria s vysokou nezamestnanosťou.

Lesk a bieda OKD
Pred rokom 1989 v OKD a jej baniach pracovalo 100-tisíc zamestnancov. Dnes tu pracuje 11-tisíc ľudí a tisíce ďalších pracuje u dodávateľov. OKD utlmuje ťažbu vo viacerých baniach už dlhšie, naposledy hrozilo uzavretie baní Paskov, no po dohode s vládou a schválení sociálnej ťažby za 600 miliónov českých korún, ktorú zaplatí český štát, prevádzka pobeží do roku 2017.

OKD prevádzkuje štyri bane, ktoré ťažia najmä čierne uhlie. Bane tvoria najväčšiu časť skupiny New World Resources (NWR), ktorú ovláda český miliardár Zdeněk Bakala a investičný holding BXR. Ešte v roku 2008 sa NWR stala hviezdou na pražskej a neskôr aj londýnskej burze. Primárna emisia akcií firmu ocenila na 110 miliárd českých korún a do budúcnosti prevládal optimizmus. Cena za akciu bola ešte v roku 2010 takmer 300 českých korún.

V posledných rokoch sa však cena koksovateľného uhlia zrútila o dve tretiny. Spoločnosť minulý rok vykázala stratu 35 miliónov eur a po tom, ako v júli zmeškala splátku úrokov svojich dlhopisov, jej hrozil krach. Cena akcie OKD sa v auguste prepadla na dve české koruny. Bakalovi sa však koncom augusta podarilo s veriteľmi dohodnúť na reštrukturalizácii, veritelia museli odpísať vyše 300 miliónov eur. OKD má však stále dlh 380 miliónov eur. Trhy reštrukturalizácia zrejme nepresvedčila, cena akcie sa medzičasom zosunula na súčasných 0,6 českej koruny.
Ak by však OKD padlo, malo by to dosah aj na hutnícky priemysel, ktorý je na ťažbu naviazaný. Z Česka by mohli odísť obor ArcelorMittal a spoločnosť Evraz, ktorá produkuje oceľ. Podľa minuloročnej vládnej analýzy, ku ktorej sa dostala Mladá fronta Dnes, by o prácu mohlo prísť až 71-tisíc ľudí. Podľa slovenského Ústredia práce je prípadným prepúšťaním v OKD ohrozených takmer 30 000 pracovných miest. "Odhadujeme, že približne desatina môžu byť slovenskí občania," tvrdí Veronika Černá z kancelárie riaditeľa ÚPSVaR.

Stále hrozí krach
OKD zatiaľ masívne neprepúšťa a stále plánuje dlhodobú existenciu. Aspoň tak sa spoločnosť snaží komunikovať mediálne. Do konca roka prepustia 300 ľudí, väčšinou však ide o ľudí v preddôchodkovom veku. "Zároveň im chceme pomôcť s hľadaním nového pracovného uplatnenia alebo so začatím vlastného podnikania. Zriadili sme program Nová šichta," tvrdí hovorca OKD Marek Síbrt, podľa ktorého musia firmu zoštíhliť, aby jej podnikanie bolo "aj naďalej udržateľné". Zatiaľ chce OKD optimalizáciu riešiť prirodzenými odchodmi do dôchodku. Napriek tomu priberajú aj mladých zamestnancov na pozície, kde im nové sily chýbajú. Tento rok napríklad prijali vyše dvadsať banských učňov zo stredných škôl v Karvinej a Havířove, kde OKD stále avizuje renesanciu banských odborov. "Je to nutné pre zaistenie budúcnosti firmy," vraví Síbrt.

Analytici tomuto optimizmu veľmi neveria. Podľa hlavného investičného stratéga Cyrrus Mareka Hatlapatku zostáva situácia naďalej vážna: "Dlhodobé prežitie firmy je neisté," tvrdí. "Kľúčový bude ďalší vývoj cien uhlia na svetových trhoch, predovšetkým toho koksovateľného." Trh pritom žiadne svetlé zajtrajšky pre koks neveští: "Z trhu neprichádzajú žiadne povzbudivé správy. Pri súčasných cenách uhlia má firma po reštrukturalizácií približne rok až rok a pol čas, než sa opäť môže dostať do vážnych ekonomických problémov."

Reprivatizácia
Vzhľadom na vážne sociálne problémy, ktoré by v regióne hrozili po krachu kľúčového zamestnávateľa, sa zaktivizovala aj česká vláda, na ktorej čele stojí sociálnodemokratický premiér Bohuslav Sobotka. Ten navrhol, aby bane kúpil štát. "Z čisto ekonomického pohľadu by opätovné prevzatie baní štátom nedávalo zmysel," myslí si Hatlapatka.
Spolumajiteľ OKD Zdeněk Bakala však z baní, ku ktorým sa dostal veľmi lacno, v priebehu desiatich rokoch vytiahol približne dve miliardy eur. Reprivatizácia by sa tak mohla stretnúť z nevôľou českých voličov. Český minister financií Andrej Babiš populisticky zahral na dve strany: o reprivatizácii môžeme rokovať, ale len pri veľmi nízkej cene a oddlžení firmy, na ktorom by sa Bakala musel podieľať cez svoje ziskové biznisy. Nie je teda vylúčené, že stratové bane kúpi pološtátny ČEZ cez svoju dcérsku firmu Severočeské doly. Mimochodom, Babiš vlastní české a slovenské Hospodárske noviny, ktoré kúpil práve od Bakalu.

Ak by však naši českí susedia dotovali udržanie stratových pracovných pozícií, nebudú mať dôvod brať ohľad na slovenských zamestnancov. "Je pravdepodobné, že zahraniční pracovníci v OKD by mali zložitejšiu pozíciu," vraví Hatlapatka.

Slovenská kolónia
Vzhľadom na banícku kvalifikáciu nie je veľká šanca, že by sa Slováci, ktorým hrozí strata práce v OKD, uplatnili na Slovensku, kde je baníctvo v dlhodobom útlme. "Slovenské bane prežívajú vďaka masívnej štátnej dotácii. Je ťažko predstaviteľné, že by v takejto situácii rozširovali prevádzku," tvrdí Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz INESS. Situácia v Česku odzrkadľuje všeobecný trend. Nemecko plánuje do roku 2018 zavrieť všetky uhoľné bane. Tie sú už dnes dotované štátom.

Slovenské Ústredie práce je na prípadné prepúšťanie v OKD pripravené. "Značný dosah na zamestnanosť by to malo aj u nás, najmä v regiónoch susediacich so severnou Moravou, ako Čadca, Dolný Kubín, Námestovo, Bytča, kde sa nezamestnanosť pohybuje v súčasnosti na úrovni viac ako 15 %," vraví Veronika Černá z ÚPSVaR. "Medzi regióny, ktoré budú zasiahnuté, patrí aj Prievidza, odkiaľ časť prepustených baníkov z Hornonitrianskych baní v minulosti využilo ponuku pracovať v OKD." Pre baníkov sú pripravení zriadiť informačné stredisko a rekvalifikačné kurzy.
Aj podľa primátorky Prievidze Kataríny Macháčkovej bude musieť región hornej Nitry ponúkať alternatívu aj v iných odvetviach. "Do Prievidze prišli noví investori a niektoré firmy sem presunuli svoju výrobu, za posledné štyri roky vytvorili 800 nových pracovných miest a ďalších 400 očakávame v najbližšej budúcnosti," tvrdí Macháčková. Ide napríklad o strojárske firmy GeWiS a RÜBIG či kórejskú firmu na výrobu káblových zväzkov YURA Corporation. V Novákoch investoval aj dodávateľ pre automobilky Carcoustics a v blízkom Pravenci rozširoval výrobu aj Slovaktual, ktorý vyrába okná a dvere.

Matej Gašparovič

Hospodárske noviny, 21.10.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards