Prieskum odhalil najväčšiu slabosť politikov: Vedia, o čom hovoria? (Nový čas)

Denník Nový čas píše dňa 17.10.2014 o prieskume agentúry Polis, ktorý dal zhotoviť inštitút INESS.

Prieskum odhalil najväčšiu slabosť politikov: Vedia, o čom hovoria? (Nový čas)

Politikom to poriadne natreli! Najnovší prieskum agentúry Polis pre inštitút INESS ukázal, že ľudia svojich volených zástupcov nepovažujú za takých odborníkov.

Až dve tretiny respondentov si totiž myslia, že politici, ak chcú riadiť veci verejné, by sa mali viac vzdelávať a pri rozhodovaní nepodliehať straníckym ideológiám. Poslanci by podľa väčšiny Slovákov mali v prvom rade vedieť odborne argumentovať. Väčšina si však taktiež myslí, že pri tvorbe zákonov je pre nich prvoradá príslušnosť k straníckej knižke bez ohľadu na dosahy v spoločnosti. Analytik Ján Baránek, ktorý prieskum realizoval, tvrdí, že sami politici si málokedy priznajú chybu.

„Problém je v tom, že zákonodarcovia v realite málokedy znášajú dôsledky zákonov, ktoré prijímajú,“ uvažuje. Prieskum ukázal, že najcitlivejšie vnímame nedostatočnú chuť zákonodarcov vzdelávať sa najmä v oblastiach verejných financií a ekonomiky. „Niektoré zákony, ktoré sa prijímajú v parlamente, sú skutočne nezmyselné, ťažko to však nejako generalizovať na celé politické spektrum,“ konštatuje Baránek.

Podľa Richarda Ďuranu z inštitútu INESS dôsledkom nekompetentnosti politikov je plytvanie vo výdavkoch štátnych orgánov. Za odborne zdatného Slováci najviac považujú premiéra Roberta Fica, druhý skončil minister zahraničia Miroslav Lajčák a tretí prezident Andrej Kiska. Fico a ani Kiska umiestnenie nekomentovali, Lajčáka potešil. Politológ upozorňuje, že pri podobných rebríčkoch hrajú veľkú úlohu sympatie.

Nový čas, 17.10.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards