Svet zasiahol inflačný šok

Týženník Trend uverejnil vyjadrenia analytika Juraja Karpiša k aktuálnej inflácii. 17.02.2022

Svet zasiahol inflačný šok

Juraj Karpiš, INESS, uviedol, že súčasnú vysokú infláciu spôsobili tri kľúčové faktory: monetárny stimul, fiškálny stimul a deštrukcia ponuky. Centrálne banky na finančné trhy „natlačili“ bilióny dolárov, ktoré v tichosti čakali v kúte, kým sa ekonomika zobudí z hibernácie. Potom to boli vlády, ktoré s príchodom covidu spanikárili a rozhodli sa v boji s jeho následkami míňať rovnako veľa, ako míňali počas druhej svetovej vojny. A do toho sa objavila rozpadnutá dodávateľskoodberateľská sieť, ktorá výrazne zvýšila ceny prepravy a dostupnosť tovaru. A čo je horšie, spôsobila nedostatok základných statkov a medziproduktov v celom rozvinutom svete.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards