Ako sa zmenila cena zamestnanca v roku 2022

Inštitút INESS pri príležitosti Sviatku práce aktualizoval kalkulačku cenazamestnanca.sk údajmi platnými k máju 2022. V tlačovej správe nižšie si prečítajte o tom, k akým zmenám prišlo.

Ako sa zmenila cena zamestnanca v roku 2022

Odpracovaná hodina zdražela o 6 centov

Termíny ako čistá mzda, (polo)hrubá mzda, či náklady práce sú na Slovensku známe. Menej známy je fakt, že náklady na zamestnávanie ovplyvňuje mnoho ďalších faktorov – dĺžka dovolenky, príplatky za nadčasy, či prácu cez víkend, práceneschopnosť, alebo napríklad aj koncesionárske poplatky.

Práve tieto a ďalšie náklady zahŕňa kalkulačka cenazamestnanca.sk. Jej unikátnosť spočíva v tom, že sleduje náklady na reálne odpracovanú človekohodinu. Pre tohtoročné porovnanie sme zvolili modelového zamestnanca , ktorý má mzdu 1133 eur, a pracuje v trojsmennej nepretržitej prevádzke*.

Odpracovaná človekohodina tohto zamestnanca stojí zamestnávateľa 13,6 eur. V roku 2021 bol náklad (pri nezmennej zmluvnej mzde) 13,54 eur, čo predstavuje rozdiel 6 centov na hodinu. Zvýšenie nákladov na odpracovaný mesiac predstavuje zhruba 9 eur.

Toto zvýšenie bolo spôsobené zvýšením príspevku na stravovanie, opačným smerom pôsobil menší počet štátnych sviatkov cez pracovné dni. Oproti minulým rokom bol medziročný nárast o niečo nižší, najmä vďaka tomu, že prišlo k odpojeniu príplatkov od minimálnej mzdy. Pripomíname, že porovnávame zamestnancov s rovnakou zmluvnou mzdou, reflektujeme preto náklady z pohľadu nákladov zákonníka práce a ďalších predpisov, nie rast priemernej mzdy v hospodárstve.

Na stránke cenazamestnanca.sk nájdete viacero prednastavených modelových zamestnancov, prípadne si môžete vyskúšať zadať vlastné dáta a zistiť, ako sa zmenila cena zamestnanca s minimálnou mzdou, či naopak vysoko platenej manažérky.  

Kalkulačku cenazamestnanca.sk vytvoril INESS v roku 2019. Vďaka partnerom sa v roku 2021 rozšírila aj do Poľska, Česka a Bulharska.

*bez nadčasov, nemá 13. mzdu ani benefity, má viac ako 33 rokov, nemá voľno nad rámec zákonníka práce, mesačne odpracuje 48 hodín v noci, 8 v sobotu,8 v nedeľu a 4 hodiny cez sviatok. Pracuje v spoločnosti s 500 zamestnancami, je zaradený do 3. rizikového stupňa a využíva gastrolístky.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards