V Považskej Bystrici zavedú bezplatné cestovanie pre seniorov a žiakov základných škôl. Odborník hovorí aj o negatívach

Rádio Regina odvysielala vyjadrenia analytika Martina Vlachynského k bezplatné cestovné pre všetkých starobných dôchodcov a tiež žiakov základných škôl, ktoré zaviedlo od nového roka mesto Považská Bystrica. 5.1.2022

V Považskej Bystrici zavedú bezplatné cestovanie pre seniorov a žiakov základných škôl. Odborník hovorí aj o negatívach

Martin Vlachynský INESS hovorí, že je v prípade takéhoto kroku dôležité v prvom rade vysvetliť, prečo sa peniaze používajú práve na bezplatnú dopravu.

„Často zaznievajú také argumenty, ako napríklad zníženie počtu áut v uliciach, typický prípad estónskeho Tallinu, ktorý má dlhodobo bezplatnú dopravu. Za prvé, nie som si istý, akým spôsobom sa to dosiahne napríklad pri žiakoch a dôchodcoch, ktorí tými autami až tak nejazdia. Ale častokrát vidíme zo sveta práve napríklad z toho Tallinu, že ten očakávaný efekt je častokrát iný, ako na začiatku politici a zákonodarcovia predpokladali,“uviedol Martin Vlachynský.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards