Kongresové centrum v ťažkých časoch

Začnime rýchlym zhrnutím na úvod. Slovenský verejný rozpočet behom dvoch pandemických rokov nazbieral deficit v celkovej výške 12 miliárd eur.

Kongresové centrum v ťažkých časoch

To je päť rokov príjmov z korporátnej dane, dva roky výdavkov na zdravotníctvo alebo desať rokov výdavkov na obranu. Napriek gigantickým celkovým výdavkom štátu (už v predpandemickom období 2008-2020 stúpli výdavky o 80 %), zdravotníctvo je stále podvyživené, ľudí a firmy čaká tvrdé zvyšovanie cien (nielen) energie a koniec pandémie je v nedohľadne.

Bohužiaľ, uvoľnená európska monetárna politika nám stále umožňuje tváriť sa, že sa nič nedeje a keby sme chceli, je dosť peňazí aj na let slovenskej posádky na Mars. Tak nejak som sa cítil pri čítaní analýzy Hodnoty za peniaze Národného kultúrneho a kongresového centra od Útvaru hodnoty za peniaze.

O tomto projekte na Trnavskom mýte ste už určite počuli. Je to liebling širokého frontu bratislavských regionálnych politikov, umelcov a developerov. Ušľachtilý zámer, ktorý má jednu drobnú chybičku: akosi nikomu nevychádza postaviť ho za vlastné. Takže už niekoľko rokov sa hovorí o štátnej dotácii pre tento projekt, aktuálne vo výške 60 miliónov eur. A keďže ktosi vymyslel ten otravný princíp „hodnoty za peniaze“, UHP sa na to pozrelo.

Pri porovnaní priamych nákladov a výnosov im vyšlo, že projekt kongresového centra je tvrdo nenávratný, s pomerom 43 centov príjmov na euro výdavkov. Nič prekvapujúce, keby ten pomer bol opačný, centrum by už dávno postavil súkromný investor. Našťastie pre centrum, v ďalšej časti analýzy UHP nastúpila ekonomická alchýmia – započítanie „dodatočných príjmov“. Centrum zvýši prílev turistov do Bratislavy, ktorí si nakúpia kebaby, vyrezávané črpáky a vstupenky do Múzea hodín, zaplatia dane a zvýšia HDP. S týmto je celá myšlienka príjemne návratná s koeficientom 1,38.

Prečo alchýmia? Po prvé – dáta. To, koľko „dodatočných príjmov“ pribudne, odhadli analytici na základe „expertných odhadov po konzultáciách s eventovými agentúrami.” Na škole sme volali túto vedeckú metódu “pozriem a vidím.” Ako priznáva sama analýza, ak by tieto expertné odhady boli len o 25 % nadstrelené, projekt bude aj s dotáciou na hranici návratnosti. Autori využívajú aj porovnanie s inými mestami, ako je Krakov, Viedeň, alebo Praha. Buďme úprimní – Bratislava leží v závetrí veľkej Viedne a  hrá nižšiu ligu atraktivity. Reálnejšie by boli porovnania skôr s Rigou, alebo Záhrebom.

Ako každá ekonomická analýza, aj táto pozerá na budúcnosť, ale ráta s minulosťou. To je bohužiaľ prekliatie ekonómie. Svet je dynamický a minulosť nemusí vždy platiť. V prípade globálnej pandémie a masových spoločenských podujatí to platí násobne. Ako bude vyzerať kongresová turistika o 5-7 rokov? O koľko zdražie lietanie po naplnení klimatických balíčkov? Po skoro dvoch rokoch online konferencií by som bol pri vychádzaní z minulosti opatrný.

Za ďalší problém považujem to, že autori sa zabudli pozrieť na to, čo nie je vidieť. Pomocou ich metódy by sme totiž asi vedeli obhájiť aj výstavbu 150-metrovej zlatej sochy Pribinu pred parlamentom, stačilo by len predikovať dostatok predaných tričiek s jej obrázkom. Doslova ekonomické perpetuum mobile. Čo teda nie je vidieť? To, že k dodatočným príjmom prislúchajú aj dodatočné náklady. Tými sú napríklad väčšie zaťaženie infraštruktúry (vtipné je, že autori analýzy považujú predaj lístkov na vlak a MHD ako dodatočný výnos, pričom v skutočnosti je to dodatočný náklad, pretože verejní dopravcovia sú na každom cestujúcom stratoví). Ale napríklad aj to, že časť kongresových hostí nebude nová, ale len presmerovaná z iných menších centier po Slovensku. A hlavne, 60-miliónov eur dotácie nespadne z neba. Budú formou dane vzaté z peňaženiek spotrebiteľov a podnikateľov, ktorí ich tak nebudú vedieť použiť na svoje nákupy a investície. Pokles výnosov z týchto neuskutočnených transakcií je v analýze kde?

Pokiaľ štátu chýba základné myslenie rozumného hospodára kade tade nemíňať peniaze v ťažkých časoch, nepomôže nám žiaden princíp hodnoty za peniaze.

SME, 19.12.2021

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards