Bod za odvahu

Minister zdravotníctva sa ako správny vojak prišiel pozrieť na front. Tentokrát nie ten zdravotnícky (kovidové oddelenia) ale politický. Priateľská návšteva stavby súkromnej nemocnice Bory spojená s pochvalou smerom k jej parametrom vyvolala značný rozruch a do médií vyrazila opozícia aj odbory.

Bod za odvahu

Bory alebo Rázsochy, jedno alebo oboje? A s koľkými lôžkami a akými oddeleniami? Ako ekonóma ma nezaujíma až tak konkrétny dizajn riešenia, ale skôr cesta, ako sa ku nemu dospeje. Väčšinou to vyzerá tak, že sa najskôr zadefinujú problémy (alebo ciele). V prípade bratislavskej nemocnice to je napríklad výuka XY študentov ročne, časová dostupnosť pre pacientov, efektívnosť prevádzky, odolnosť riešenia voči nepredvídaným okolnostiam a mnohé ďalšie. Následne sa skúmajú možné riešenia – avšak neskúmajú sa v prostredí sveta elfov a čarovných prsteňov, ale v reálnom svete. To je ten, kde existujú obmedzené zdroje a alternatívne využitie týchto zdrojov. Najskvelejšia nemocnica na svete je fajn, no ak by sa tretina prostriedkov využila niekde inde, nepriniesla by vyšší úžitok? Treba počítať aj s tokom času. Je najlepšie riešenie spred piatich rokov najlepším riešením aj dnes? Kto by mal byť investor a kto správca?

Politika tento proces nie celkom dokonale ukryla pod heslo „hodnota za peniaze“. Je to však niečo, čo podnikatelia a spotrebitelia robia odjakživa. Aktívne hľadajú najlepšie riešenie, pretože ak sa k nemu aspoň nepriblížia, stratia peniaze. Pri politickom rozhodovaní je to problém – žiaden politik svoje peniaze nestratí, aj keby urobil sebehlúpejšie rozhodnutie. Preto máme riešenia na stole väčšinou skôr, ako je vôbec zadefinovaný problém. Volebný program strán sa v roku 2020 len tak hmýril záväzkami tu postaviť 10 nemocníc, tam zase novú nemocnicu v každom okrese a podobne. Dôvody by sa vymysleli neskôr.

Preto dávam ministrovi zdravotníctva bod, že našiel odvahu vôbec túto tému naťuknúť, aj keď len tak opatrne. I keď, možno to bola vlastne nevyhnutnosť. Rázsochy sú ako diaľnica do Košíc, presahujú jedno volebné obdobie. Každý politik chce zárez, že to on (alebo ona) „začali výstavbu“, a tak sa výstavba začína donekonečna. Bez ohľadu na to, čo si kto popíše v novinách za alebo proti, „výstavba“ pôjde svojím tempom, ktoré ale nemusí stíhať polčas rozpadu existujúcich riešení...

Zdravotnícke noviny, 17.6.2021

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards