Nezamestnanosť a tri „ale“

Ak by som mal zhrnúť vývoj nezamestnanosti za posledný rok, tak použijem slávnu hlášku: not great, not terrible. Medziročná miera nezamestnanosti v januári vzrástla zo 6,13 % na 8,5 %. Prácu si hľadá o 65 tisíc ľudí viac. Pred čitateľmi musím spraviť pokánie. Osobne som minulý rok predpovedal vyšší nárast. Tipoval som mieru nezamestnanosti nad 10 % na konci roku 2020 a tento zlý odhad ma stál 20 eur. Predtým ako však vypukne oslava nad nie-tak-zlými číslami,  by som rád chcel poukázať na tri „ale“, ktoré tento vývoj dajú do kontextu.

Nezamestnanosť a tri „ale“

Prvým ale je, že nezamestnanosť zvykne rásť aj roky po prepuknutí krízy a prepadu HDP. Posledná kríza z roku 2009 dosiahla vrchol nezamestnanosti na Slovensku v januári roku 2013. Vtedy sme mali mieru nezamestnanosti 16,1 % a bez práce bolo 425 tisíc ľudí. Pre porovnanie, dnes je to 232 tisíc ľudí. Takže nekričme hop, kým sme nepreskočili. A to predovšetkým v situácii, keď veľká časť slovenskej zamestnanosti je priamo závislá od vývoja dopytu po automobiloch v zahraničí. Ten začínal stagnovať už pred pandémiou.  A hlavne, vôbec nevieme, v akej kondícii sa vráti HORECA sektor na trh.

Druhým ale je, že slovenský trh práce stále dýcha na prístrojoch. Stovky tisíc ľudí nepracujú, ale sú zamestnaní. Samozrejme, nejde o perpetuum mobile, ale o spotrebný úver. Na tento novodobý dôchodok pre ekonomicky aktívnych ľudí sa poskladáme vo forme vyšších daní v budúcnosti. Otázkou ostáva, koľko ľudí sa bude skladať. Teda koľko ľudí si udrží prácu aj po odpojení prístrojov. Napovedať môže skutočnosť, že minulý rok poklesol počet odpracovaných hodín o skoro 10%.

Tretím ale je, že priemerná nezamestnanosť síce výrazne nevzrástla, ale rozhoreli sa nám lokálne ohniská. Prácu strácali ľudia predovšetkým v okresoch, kde aj v tých najlepších časoch bola miera nezamestnanosti okolo 15 %. Po roku pandémie sa tieto okresy prepadli nezamestnanosťou späť o dva roky do roku 2018. Znova v nich čakajú vysoké desiatky nezamestnaných na jedno voľné pracovné miesto. V Rimavskej Sobote stratil prácu každý 8. mladý človek. A bez práce je ich spolu už 40%.

No a akú zamestnanosť tipujem o rok? Tento krát sa zdržím, ale odporúčam čitateľom, aby si sami skúsili tipnúť konkrétne číslo a rovno sa aj s niekým staviť. Vyrieknuť konkrétne číslo vás prinúti hlbšie sa zamyslieť nad všetkým faktormi a položenie peňazí na stôl vám pomôže, aby ste v prípade neúspechu nezabudli na svoju predikciu. Niekto vám ju totižto veľmi rád pripomenie.

Pôvodne vyšlo na HN.sk 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards