Market Finesse 3/2020

Vládne prestrelky a spustené rošády naberajú na takej intenzite, že autor týchto riadkov ani neriskuje ich komentovanie súc si vedomý, ako môže čas medzi ich dopísaním a publikovaním zamiešať kartami na politickej scéne. Môže akurát vyjadriť obavy (a snáď si môže dovoliť aj štipku ľútosti) z toho, že skutočné a také potrebné reformné úsilie skončí skôr, než sa reálne začne. Prípadne nádej, že aj do ďalšieho Programového vyhlásenia vlády sa dostanú opatrenia, na ktoré v oblastiach ako verejné financie, daňovo- odvodový systém, sociálny a dôchodkový systém, hospodárska politika, či školstvo a zdravotníctvo INESS dlhodobo poukazuje.

Market Finesse 3/2020

Blíži sa koniec marca a s ním spojená povinnosť podať daňové priznanie. S týmto úkonom je spojená aj jedna príjemná a užitočná aktivita – možnosť nasmerovať 2 % svojej zaplatenejdane vybranej neziskovej organizácii. Tento rok sa o vašu priazeň opäť uchádza aj INESS. Naši pravidelní čitatelia majú o našej činnosti zaiste slušný prehľad. Ak by ste chceli odporučiť INESS ako adresáta
svojich 2 % zo zaplatenej dane, ukážte známym krátke video na našom YouTube kanále, kde každý z nás kratučko povie, čo INESS spraví s vašou 2%-nou podporou. Alebo im dajte prečítať krátky text 2 % pre INESS na strane 14.

Tento týždeň prebehli krajské kolá našej Ekonomickej olympiády. Vo štvorročnej histórii tejto celoštátnej súťaže prvýkrát v online priestore. Z 8 500 študentov, ktorí si zmerali úroveň svojich ekonomických vedomostí v rovnom súboji s testom v školskom kole, do ôsmich krajských kôl postúpilo a zúčastnilo sa v nich 349 študentov. Snáď sa nám aj tohtoročné republikové finále zadarí spraviť prezenčne tak ako vlani. Mnohí stredoškoláci sú takí šikovní, že je to zážitok nielen pre nich, ale aj Odbornú radu súťaže a samozrejme aj pre nás.

Počas minulého týždňa sa podarila pomerne veľká vec, na ktorej sme pracovali 3 roky. Navrhli sme reformu evidencie vozidiel, toľko nenávideného byrokratického úkonu, ktorý navyše zo štátnej kasy odčerpával relatívne násobne viac peňazí než v iných krajinách Európy. Na tretí pokus sa to konečne podarilo a od marca 2022 už EČV ostáva na vozidle! Náš reformný návrh ide ale ešte trochu ďalej, jeho súčasťou je totiž aj presun kompetencií v evidencii vozidiel do civilnej sféry, tak ako v ostatných krajinách vyspelého sveta.

Asi nikoho neprekvapí, že väčšina textov v tomto čísle sa venuje európskemu Plánu obnovy, plánom meniť dane v rámci daňového mixu, školstve, či potrebným krokom v zdravotníctve. S ohľadom na začiatok tohto textu je tak trochu iróniou, že súčasťou tohto čísla sú aj texty, v ktorých hodnotíme ročné pôsobenie niektorých ministrov. Predčili naše očakávania, alebo za nimi zaostali?

Nakoniec by som vám, ktorí máte záujem ísť v ekonómii trochu viac po podstate, chcel dať do pozornosti zaujímavé vzdelávacie podujatie. Do 14. mája sa môžete prihlásiť na tradičnú Akadémiu klasickej ekonómie (AKE), ktorú pre vás organizuje Peter Gonda z Konzervatívneho inštitútu. Okrem neho sa na AKE môžete ako s lektormi stretnúť aj s expertmi INESS. Prihlasovací formulár nájdete na webe ake.institute.sk.

Nezabudnite tiež na naše vlogy Na Vŕšku a podcasty INESS na DNES. Robo s Martinom a rovnako aj Inka sa tešia na vašu spätnú väzbu!

Prajem vám veľa dobrodružstva z myslenia a inšpiratívne čítanie nasledujúcich riadkov,

Richard Ďurana

Celý Market Finesse 3/2021 nájdete TU.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards