Obed zadarmo

Reštaurácie, krčmy, či malé obchody s rozličným tovarom nemajú punc ťahúňov ekonomiky ako automobilky alebo oceliarne. Sú však akousi spoločenskou maltou našich miest a obcí. Poznávajú sa v nich predavači so zákazníkmi, aj zákazníci navzájom. Vidieť zrušenú dlhoročnú reštauráciu alebo piváreň je ako vidieť spílený obľúbený strom na námestí.

Obed zadarmo

Bolo ich zavretých veľa a bude ešte viac. Nemalo sa týmto podnikateľom pomôcť viac? Ktorým? A čo takáto alebo onaká schéma, nebola by lepšia? V ekonomike škody už vznikli. Nezjedené obedy a nevypité pivá sa nevrátia. Ako náklady týchto škôd rozdeliť naprieč spoločnosťou – mali by ich plne znášať podnikatelia, alebo by sa mali rozdeliť aj na tých, ktorí pokračujú z (ne)pohodlia svojich homeofficov?

To nie je otázka na ekonómov, ale na nás všetkých. Pretože aj tu platí, že obed zadarmo neexistuje. Pomoc gastro prevádzkam bude musieť plynúť z daní ostatných. Ako ekonóm len poviem, že oveľa radšej uvidím odškodnenie podnikateľov zasiahnutých vládnymi opatreniami tu a teraz, než nákladné trvalé schémy budúcej „pomoci“, ako je toľko ospevovaný kurzarbeit či zavádzanie nových sociálnych dávok.

Je však už čas začať sa baviť o skutočnej pomoci – otváraní. To je jediným „obedom zadarmo“ v tejto situácii. Do dnešného dňa bolo covidom oficiálne nakazených 650 000 ľudí, z ktorých väčšina má dnes prítomné protilátky. Ďalšie státisíce majú protilátky po nezistenej infekcii. 200 000 ľudí má dve dávky vakcíny, v najbližších dvoch mesiacoch ich pribudnú ďalšie státisíce. Napriek tomu ani náznak zo strany vlády, že sa nejakým spôsobom pripravujú na otváranie ekonomiky aspoň pre túto časť obyvateľov. Výhrady voči diskriminácii sú z kategórie „keď mne koza zdochla, musí všetkým!“

Katastrofálne spustenie vakcinácie by malo byť dostatočnou výstrahou, že akúkoľvek informačnú infraštruktúru treba budovať v predstihu a otestovať ju. Najviac sa obávam toho, že vláda bude čakať až po oficiálne dosiahnutie kolektívnej imunity. To bude trvať ešte mnoho mesiacov (snáď nie rokov), počas ktorých príde k totálnemu koncu veľkej časti drobných služieb a masakru celej generácie drobných živnostníkov.

.týždeň 13.3.2021

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards