Dve veci budú pôsobiť proti sebe. Kríza môže znížiť blahobyt Slovákov na dekády, varuje ekonóm

Martin Vlachynský sa pre Hospodárske noviny vyjadril k ekonomickému vývoju. 02. 09. 2020.

Dve veci budú pôsobiť proti sebe. Kríza môže znížiť blahobyt Slovákov na dekády, varuje ekonóm

Najhoršie bude, ak bude vláda naháňať každé percento nezamestnanosti, hovorí Martin Vlachynský, analytik INESS.

Ako bude podľa vás prebiehať druhá vlna pandémie?

Skúsenosť s prvou vlnou minimálne mnohé podnikateľské subjekty, ale aj verejnú správu do istej miery poučila. Takže azda nepríde zatváranie podnikov do tej istej miery. No zároveň si myslím, že mnohé spoločnosti už premýšľajú v krízovom móde, zastavili investície a podobne. Predpokladám, že hospodársky útlm bude naďalej pokračovať. Hlavne v Európe je dosah zatiaľ do veľkej miery zatienený rôznymi projektmi ako kurzarbeit. Tie trošku zakryli napríklad nezamestnanosť. Samozrejme, nemôže to trvať donekonečna. Som zvedavý, ako budú vyzerať štatistiky o pol roka, o rok, keď by sa to mohlo naplno prejavovať.

Budú zasiahnuté niektoré sektory viac ako iné?

Skôr bude zaujímavé sledovať rôzne fázové posuny. Stavebníctvo na rozdiel od reštaurácie neskončí z večera do rána, projekty dobiehajú. No napríklad tým, že mnohé súkromné spoločnosti vo svetle krízy prehodnotili svoje rozhodnutia do budúcnosti, že možno nechcú stavať v takej miere, tak zrejme v niektorých odvetviach uvidíme, že efekt krízy môže ešte len začať nabiehať. Pre nás bude dôležité, ako budeme fungovať nie v nasledujúcich mesiacoch, ale v nasledujúcich rokoch, dekádach. Tu budú pôsobiť proti sebe dve veci. Na jednej strane to vyzerá na masívne verejné výdavky, tie však musia byť nejako zaplatené. Čiže to vyzerá na nárast daní, nárast dlhu, ale napríklad aj väčšie uzatváranie Európy pred svetom. To sú efekty, ktoré z dlhodobého hľadiska môžu znížiť blahobyt Slovákov v nasledujúcich dvoch-troch dekádach.

Čo by mala urobiť vláda?

Najhoršie bude, ak sa vláda dá strhnúť krátkodobými efektmi a bude naháňať každé percento nezamestnanosti a rastu. Vláda by mala myslieť na to, čo tvorí dlhodobé zdravie ekonomiky. To znamená funkčné podnikateľské prostredie, funkčná spravodlivosť, menšia byrokracia. Je jedno, či je kríza, alebo nie, toto sú veci, ktoré tvoria zdravú ekonomiku a na to netreba pod ťarchou nakazených zabúdať. Náklady, ktoré sú teraz napríklad na testy, to je veľmi krátkodobá záležitosť, ktorá zmizne, ale záťaž, ktorá je na ekonomike zo štrukturálnych dôvodov, len tak nezmizne.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards