Plánuje vláda zrušiť súkromné zdravotné poisťovne? Zisťovali sme, čo by to znamenalo pre pacientov

24hod uverejnili článok s vyjadrením Martina Vlachynského k systému zdravotných poisťovní. 30. 09. 2020.

Plánuje vláda zrušiť súkromné zdravotné poisťovne? Zisťovali sme, čo by to znamenalo pre pacientov

Unitárny systém preferuje väčšina slovenských politikov

Z podcastu, ktorý na sociálnej sieti zverejnil Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) vyplynulo, že konkurencia v zdravotnom poistení má svoj význam.Ako sa však domnieva analytik Martin Vlachynský z INESS, „drvivá väčšina slovenských politikov buď verejne, alebo tajne preferuje unitárny systém, to znamená jednu zdravotnú poisťovňu.“Príčinou je fakt, že nad takýmto systémom je jednoduchšie mať politickú moc, nakoľko ani poistenci nemajú možnosť inej voľby. V praxi však podľa neho vidíme, že za posledné roky sa nemalá časť slovenských poistencov presunula z jednej veľkej štátnej poisťovne do dvoch súkromných.„O pár dní skončí prepoisťovacia kampaň pre tento rok a dozvieme sa výsledok. Dovolím si tipnúť, že opäť uvidíme úbytok poistencov zo štátnej poisťovne. Čiže myslím si, že Slováci svojím konaním jasne dávajú najavo, že sú radi za konkurenciu v zdravotnom poistení a využívajú ju,“ povedal Vlachynský.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards