Byrokracie ubudlo

TA3 uverejnilo reportáž o Byrokratickom indexe. 29. 09. 2020.

Byrokracie ubudlo

"Papierovačiek, ktoré trápia naše firmy, mierne ubudlo. Ukázal to tzv. byrokratický index, ktorý každý rok zostavuje inštitút INESS. Z neho vyplýva, že malý podnikateľ strávi tento rok vypĺňaním rôznych tlačív 217 hodín, to je o 4 hodiny menej ako vlani.

Zamestnanec už nemusí podpisovať vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane a daňového bonusu. Aj táto novinka prispela k tomu, že byrokratická záťaž v porovnaní s vlaňajškom klesla. Dobrou správou podľa analytikov INESS takisto je, že aj podnikatelia môžu niektoré daňové dokumenty vystavovať a doručovať elektronicky. V aktuálnom rebríčku byrokracie skončilo Slovensko na druhom mieste za Severným Macedónskom, kde menšia firma potrebuje na splnenie si svojich byrokratických povinností 154 hodín ročne. V tesnom závese za Slovenskom skončila Česká republika s 223 hodinami a štvrtá je Litva z 271 hodinami."

Celú reportáž si môžete pozrieť tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards