Matovič zaútočil na dva milióny Slovákov. Chce ich vrátiť do socializmu

Martin vlachynský sa pre Trend vyjadril k slovám premiéra Matoviča. 28. 09. 2020.

Matovič zaútočil na dva milióny Slovákov. Chce ich vrátiť do socializmu

Bývalý štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Ivan Švejna označuje myšlienku za bizarnú. Podľa neho sa nepresadila realizácia ani omnoho jednoduchších zmien v sociálnom systéme. S týmto postojom súhlasí aj analytik spoločnosti INESS Martin Vlachynský. Podľa neho „len jednotný výber daní a odvodov (UNITAS) zavádzame už 15 rokov, zavedenie ročného zúčtovania sociálnych odvodov sa odkladalo už niekoľkokrát“. To poukazuje na fakt, že úpravy súčasných komplexných systémov sú výrazne náročné z technického, legislatívneho, ale aj manažérskeho hľadiska.

Martin Vlachynský, analytik INESS

Myšlienka jednej štátnej zdravotnej poisťovne priťahuje slovenských politikov tým viac, čím viac z nej poistenci utekajú k súkromníkom. Spojenie je nelogický krok a neviem si takúto inštitucionálnu fúziu predstaviť v praxi.

Oba systémy fungujú na úplne iných princípoch. Sociálna poisťovňa je prietokový ohrievač, do ktorej prídu odvody a následne ich podľa matematického vzorca pošle ďalej. Zdravotné poisťovne majú aktívnejšiu úlohu, sú nákupcami zdravotnej starostlivosti, dojednávajú podmienky s poskytovateľmi.

Sociálna poisťovňa je jedným zo symbolov skostnatenej neefektívnej štátnej inštitúcie. Naviac politici veľmi radi využívajú jej zdroje na neuvážené predvolebné dary, preto je z dlhodobého hľadiska v sociálnej poisťovni obrovská diera.

Nebojím sa povedať, že pre budúcnosť zdravotníctva by takéto spojenie bolo definitívnou katastrofou. Slovenské zdravotníctvo potrebuje presný opak - rozprúdiť súťaž medzi poisťovňami, čo dosiahneme skôr rozdelením dominantnej štátnej poisťovne a odpredajom časti jej kmeňa.

Tým ale nechcem povedať, že nemá byť lepšie prepojenie medzi sociálnym a zdravotným systémom. To sa však nerobí formálnym prepojením inštitúcií, ale jasnejším zadefinovaním produktov, kompetencií a tokov hodnôt medzi sociálnym a zdravotným systémom.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards