Heger chce zvýšiť dane na cigarety

SME uverejnilo článok o vyjadreniach INESS k zvýšeným daniam. 24. 09. 2020.

Heger chce zvýšiť dane na cigarety

O miernejšie zdaňovanie prosil výrobca Heets Philip Morris, no odporúčal to napríklad aj INESS (Inštitút ekonomických a spoločenských analýz). Pôvodné zvýšenie predstavovalo takmer stopercentný nárast spotrebnej dane, napriek tomu by boli bezdymové tabakové výrobky naďalej výrazne menej zdaňované než klasické cigarety. INESS upozornil, že v prípade takmer stopercentného zvýšenia by bola sadzba na rovnaké výrobky v okolitých krajinách nižšia o polovicu aj viac. Inštitút dodáva, že ministerstvo by malo pripraviť vlastnú stratégiu postoja k nikotínovým produktom, „ktoré majú potenciál znižovať zdravotné riziká klasického fajčenia“. Ministerstvo financií nevysvetlilo, ako sa k novým sadzbám dostalo. Tvrdí, že zvyšovanie zdaňovania tabakových výrobkov nadväzuje na programové vyhlásenie vlády, pričom dodáva, že iba pokračuje v systéme takzvaného daňového kalendára. „Na základe pripomienok predložených v medzirezortnom pripomienkovom konaní viacerými tabakovými spoločnosťami sme sa rozhodli reflektovať pripomienky a upravili sme pôvodne navrhované zvýšenie,“ reagoval rezort financií. Ten síce reflektoval pripomienky, ale v prípade zdaňovania cigariet iba čiastočne. V prípade bezdymových výrobkov bol oveľa zhovievavejší. „V rámci zvyšovania sadzieb sme vzali do úvahy vývoj v oblasti sadzbovej politiky aj v okolitých členských štátoch Únie a zároveň potrebu zabezpečenia primeranej rovnováhy medzi daňovými príjmami a cieľmi v oblasti verejného zdravia,“ vysvetľuje rezort. Príjmy do rozpočtu by mali počas nasledujúcich troch rokov stúpnuť o 537 miliónov eur, čo je o 97 miliónov eur viac, ako boli pôvodné návrhy. 

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards