Miliardy prinesú školy z budúcnosti

Róbert Chovanculiak sa pre Hospodárske noviny vyjadril k reformám školstva. 17. 09. 2020.

Miliardy prinesú školy z budúcnosti

Analytik občianskeho združenia INESS Robert Chovanculiak je voči veľkej reforme školstva trochu skeptický. „O reformu sa pokúšalo už mnoho vlád, prakticky všetky zlyhali a nič nerealizovali alebo vniesli do systému viac chaosu a neistoty,“ zhodnotil pre HN Chovanculiak. Zároveň považuje zmeny za príliš malé. „Ministerstvo plánuje do obnovy školskej infraštruktúry investovať dve miliardy eur a ďalšiu miliardu na zvyšovanie platov učiteľov. Pri takýchto veľkých finančných injekciách by som očakával výrazne väčšie reformné ťaženie,“ doplnil. Privítal by zavedenie nového typu autonómnych škôl, aké už fungujú v Spojených štátoch amerických, vo Švédsku, Veľkej Británii, na Novom Zélande a v Kanade. Tie vraj umožňujú aktívnym a šikovným realizovať sa bez byrokracie a regulácie zo strany štátu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards