Zdravotným poisťovniam chýba odborná diskusia

Martin Vlachynský sa pre Zdravotnícke noviny vyjadril k financovaniu postovní. 17. 09. 2020.

Podľa analytika z inštitútu INESS Martina Vlachynského sa pri rozpočte a dofinancovaní sektora diskutuje každý rok o tom istom. V porovnaní s ostatnými sektormi robí v zdravotníctve problém odvod za poistenca štátu. „My sme pred dvomi alebo dva a pol rokmi vydali publikáciu, v ktorej sme varovali pred tým, aby sa to zmenilo na súčasný systém, ktorý platí od januára. A teda, aby bola jedna globálna suma za poistencov štátu,“ uviedol M. Vlachynský.

Ako spomenul, aktuálna pandémia ukázala, že argument štátnych analytikov, že „to budeme lepšie riadiť a budeme mať viac kontroly nad verejnými financiami“, je chybný. Podľa neho tento mechanizmus ešte prehĺbil krízu v sektore.

„Ak nepríde k radikálnej zmene v platbách za poistencov štátu a dlhodobejšiemu plánovaniu rozpočtu, budú pravidelne vznikať deficity a dofinancovávania budú stále aktuálne,“ myslí M. Vlachynský.

„Každý politik, minister, prichádza s nejakou svojou predstavou, ako by systém mal fungovať. Obávam sa, že sen väčšiny ministrov bol unitár a je unitár. Už len z toho dôvodu, že im dáva oveľa väčšiu moc rozhodovať o systéme, robiť zásahy a tie následne predávať voličom. Keď je viac poisťovní, tie im to kazia,“ zhodnotil analytik.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards