Kedy bude Slovensko zdravé?

Pravda uverejnila článok o Indexe zdravie za peniaze s vyjadrením Martina Vlachynského. 10. 09. 2020.

Kedy bude Slovensko zdravé?

Málo zdravých seniorov, vysoká novorodenecká úmrtnosť, množstvo pacientov s vysokým krvným tlakom. Hodnotenie slovenského zdravotníctva a jeho porovnanie s inými krajinami nieje lichotivé.

„Máme najnižší počet rokov prežitých v zdraví po 65. roku života, najvyšší počet hospitalizácií ľudí s vysokým krvným tlakom a diabetom, najnižší počet zdravotníckych a sociálnych pracovníkov a najnižší relatívny počet univerzít v rebríčku Top 500 z hľadiska výučby medicíny," vymenúva analytik INESS Martin Vlachynský.

Slovensko sa v hodnotení zdravotníctva z 25 štátov ocitlo na 21. mieste. Na prvých priečkach sa umiestnili Island, Taliansko, Španielsko, Poľsko. Za Slovenskom nasledovalo Švajčiarsko, Francúzsko či Litva. „Za nízkym umiestnením niektorých bohatých štátov môže síce byť nadpriemerná kvalita, je však zaplatená veľmi vysokými výdavkami," pokračuje Vlachynský.

Inštitút porovnával zdravotníctvo štátov vo viacerých ukazovateľoch s dôrazom na pomer investovaných peňazí a výsledku na zdraví pacienta. „Rebríček nehovorí o tom, aká je absolútna kvalita zdravotníctva. Ak by sme sa pozreli len na absolútne hodnoty, teda ak by sme nezohľadňovali „cenu", tak na čelných miestach trónia superbohaté štáty ako Nórsko, Švédsko či Švajčiarsko. Preváženie výdavkami nám umožní hľadať hodnotu za peniaze - koľko zdravia navyše prinesie každé euro vložené do systému," priblížil odborník.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards