Prečo by mal štát privatizovať alebo akú výhodu má štátny vlastník oproti súkromnému?

Martin Vlachynský sa pre Týždeň vyjadril k privatizácii. 03. 09. 2020.

Prečo by mal štát privatizovať alebo akú výhodu má štátny vlastník oproti súkromnému?

Privatizácia teda nie je predávaním žiadneho rodinného striebra, ale akceptovaním základnej reality. Ako uviedol analytik INESS Martin Vlachynský: „Socializmus v ľuďoch úspešne zasial predstavu, že čo je vo vlastníctve štátu, je vlastne aj ich. To je, samozrejme, úplný nezmysel. Agáta z Dolných Lopatoviec má rovnako nulové majetkové práva v elektrárňach alebo v železnici, bez ohľadu na to, či ich vlastní štát, zahraničná korporácia, alebo slovenský oligarcha“. No na rozdiel od štátneho vlastníctva aspoň nebude čeliť stratám, ktoré v nich prípadne vytvoria politickí nominanti. Vzhľadom na množstvo rizík a kontraproduktívnych motivácií môže dávať zmysel pozerať sa na tému privatizácie od základov skepticky. Konkrétne – akú vôbec má štátny vlastník konkurenčnú výhodu oproti súkromnému vlastníkovi? 

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards