Kollár chce nájomné byty za peniaze v 2. pilieri a ekonómovia sa taktne pýtajú, ako to chce spraviť

Radovan Ďurana sa pre Denník E vyjadril k cieľom Borisa Kollára. 02. 09. 2020.

Kollár chce nájomné byty za peniaze v 2. pilieri a ekonómovia sa taktne pýtajú, ako to chce spraviť

No problém vidia už v tom, že nikto presne nepovedal, do akého finančného nástroja by vlastne správcovia investovali úspory sporiteľov. „Celá diskusia sa začína z opačného konca. Žiadny investor by nemal uvažovať o produkte, ktorý ešte neexistuje,“ hovorí napríklad analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Radovan Ďurana, analytik INESS

Celá diskusia sa začína z opačného konca. Žiadny investor by nemal uvažovať o produkte, ktorý ešte neexistuje. A už vôbec nie zaväzovať sa k jeho nákupu. DSS musia byť až na konci celého procesu. Až keď bude existovať funkčný model výstavby nájomných bytov, až keď bude jasná výnosnosť tohto modelu a riziká, až potom sa DSS môže rozhodovať, či je v záujme jej sporiteľov investovať do podobného aktíva.

Spúšťať výstavbu nájomných bytov len na základe prísľubu zdrojov od DSS by bol čistý hazard s úsporami sporiteľov.

Vzhľadom na skutočnosť, že na Slovensku ani náznakom nevzniká súkromný model rozsiahlej nájomnej výstavby, si myslím, že podmienky na tento druh výstavby nie sú vhodné. Najprv treba odstrániť prekážky v podobe dlhého procesu stavebného povolenia, limitujúceho územného plánovania a nedostatku pozemkov.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards