Ministerstvo chce zlepšiť stav zdravotníctva: Ráta s početnými reformami

Topky.sk uverejnili článok o Indexe Zdravie za peniaze z dieľne INESS. 24. 08. 2020.

Ministerstvo chce zlepšiť stav zdravotníctva: Ráta s početnými reformami

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce zlepšiť stav slovenského zdravotníctva viacerými reformami, či odpolitizovaním financovania a zabezpečením stability i predvídateľnosti financovania. V reakcii na pondelkové výsledky analýzy Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Slovenské zdravotníctvo v tomto hodnotení skončilo spomedzi 25 európskych krajín na 21. mieste.

Podľa Eliášovej rezort systematicky pracuje na tom, aby sa stav slovenského zdravotníctva postupne zlepšoval. "V programovom vyhlásení vlády vedenie ministerstva zdravotníctva jasne zadefinovalo svoje priority, medzi ktoré napríklad v tomto volebnom období patrí reforma ambulantnej starostlivosti s cieľom dostupnejšej zdravotnej starostlivosti pre pacienta, a takisto zjednodušenie procesu otvárania nových ambulancií v regiónoch," priblížila.

Vedenie MZ SR má podľa jej slov po vypracovaní analýzy spotreby zdravotnej starostlivosti v pláne zreformovať nemocničnú sieť. Tá by mala byť "ušitá na mieru pre pacienta na základe regionálnej potreby tak, aby bola zabezpečená dostupnosť, efektivita a kvalita poskytovaných služieb". Rovnako chce rezort reformovať akútnu a urgentnú starostlivosť s cieľom zabezpečiť vyššiu efektivitu a kvalitu. Cieľom je aj vybudovanie nových nemocníc či reforma dlhodobej starostlivosti.

"Na ministerstve zdravotníctva pracujeme aj na reforme liekovej politiky, významne v budúcnosti pri transparentnom posudzovaní pomôže aj nezávislá HTA agentúra," doplnila. Ministerstvo sa podľa Eliášovej teší, že podľa analýzy INESS slovenské zdravotníctvo úspešne zvládlo situáciu s pandémiou nového koronavírusu. "Patrí nám prvá priečka medzi 25 hodnotenými krajinami v počte úmrtí na ochorenie COVID-19 na milión obyvateľov," dodala. Na prvých piatich pozíciách sa v hodnotení efektivity Index Zdravie za peniaze 2020 stal lídrom Island, nasledovaný Talianskom, Španielskom, Poľskom a Estónskom.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards