Mestá kvôli korone schudobneli, pomôžu im pôžičky?

Radovan Ďurana sa pre Pravdu vyjadril k financovaniu samospráv. 21.08.2020.

Mestá kvôli korone schudobneli, pomôžu im pôžičky?

„Obciam, ktoré by si na financovanie výpadku brali úver, pôžička, pomôže, ušetria na úrokoch," hovorí analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana. Výhodná pre samosprávy je podľa neho aj splatnosť prípadného dlhu. Tá sa má začať až v roku 2024 a trvať ďalšie tri roky. „Výpadok príjmov sa pohybuje okolo šesť až sedem percent, odloženie splátok na neskoršie obdobie, ako aj splatnosť sa preto zdajú byť dosť dlhé obdobie na splácanie," dodáva Ďurana: Otázne však je, či bude samosprávam vyhovovať podmienka využitia peňazí. Tú ministerstvo obmedzilo na čisto nehospodárske účely, a teda nie na chod podnikov v správe obcí. Mnohé však s výpadkami bojujú práve v tejto oblasti. Aj preto podľa Ďuranu po pôžičkách siahnu skôr väčšie mestá, menšie obce vyriešia problém odsunutím výdavkov či ich znížením.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards