Zmiznú miliardy eur v čiernej diere eurofondov? Vláda má veľké oči

Trend uverejnil článok s vyjadrením Martina Vlachynského k Fondu obnovy. 12. 08. 2020.

Zmiznú miliardy eur v čiernej diere eurofondov? Vláda má veľké oči

Napriek nadšeniu vlády I. Matoviča z balíka financií od EÚ sa v praxi vynárajú aj pochybnosti, do akej miery majú tieto zdroje potenciál európskym ekonomikám skutočne pomôcť. Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Martin Vlachynský ho považuje za riskantný, zbytočne veľký a jeho dlhodobé dôsledky na ekonomiku v praxi sú nejasné.

Slovensko podľa neho potrebuje realizovať kvalitné reformy v oblasti školstva, zdravotníctva, súdnictva či poľnohospodárskej politiky. Tie sa však nerealizujú míňaním peňazí, ale manažérskymi rozhodnutiami a politickou odvahou.

„Hrozí, že politici s miliardami v rukách sa vrhnú na murovanie nových nemocníc, zaplavenie škôl elektronickými hračkami či naťahovanie internetových káblov na lazy. Historická skúsenosť ukazuje, že Európska komisia má tendenciu privierať oči nad neuskutočnením reálnych reforiem v záujme zachovania zmieru v EÚ,“ uzatvára analytik.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards