Sulík chystá druhý balíček! Zapojiť sa môžu aj ľudia: Ekonómovia radia, TOTO sú kľúčové oblasti

Topky uverejnili článok s vyjadrením Martina Vlachynského k opatreniam na zlepšenie podnikateľkého prostredia. 11. 08. 2020.

Sulík chystá druhý balíček! Zapojiť sa môžu aj ľudia: Ekonómovia radia, TOTO sú kľúčové oblasti

Podnikateľské prostredie nikdy nebude dokonalé, preto jeho zlepšovanie je nekonečný proces, v ktorom sa vždy dá niečo vymyslieť, uviedol analytik INESS Martin Vlachynský. Podľa neho sú tri kľúčové oblasti oblasť zamestnávania, fungovanie "represívnych" zložiek a oblasť obchodných súdnych sporov. "Veľkou výzvou je oblasť zamestnávania - prijatie, zamestnávanie , aj prepustenie zamestnanca obnáša obrovské množstvo povinností, od nahlasovacích, cez rôzne evidencie, až napríklad po administráciu niektorých záležitostí,ak je zamestnanec v exekúcii. Je na mieste začať sa pýtať aj závažnejšie otázky, napríklad či je logické, aby zamestnávateľ musel poskytovať dovolenku napríklad aj zamestnancom na materskej," povedal.

Druhou oblasťou je fungovanie "represívnych" zložiek, napríklad obchodnej inšpekcie, hygieny a ďalších. "Skúsenosti z terénu hovoria o tom, že neraz sa jedná o šikanovanie podnikateľov často až z absurdných dôvodov. Tieto orgány by mali na prvom mieste vystupovať voči podnikateľom ako partneri, so snahou pomôcť im dosiahnuť lepšiu zhodu s často neprehľadnými predpismi," skonštatoval Vlachynský. "Samozrejme, "kilečká" by nám nemali dať zabudnúť ani na potrebu rozsiahlejších reforiem, napríklad v oblasti obchodných súdnych sporov," dodal.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards