Nová výplatná páska učiteľa: k platu plus motivačná zložka

Róbert Chovanculiak sa pre Hospodárske noviny vyjadril k platovému ohodnoteniu učiteľov. 05. 08. 2020.

Nová výplatná páska učiteľa: k platu plus motivačná zložka

Faktom je, že zlé ohodnotenie učiteľov sa neraz spája aj s horšími výkonmi žiakov. To konštatoval aj kontrolný úrad v spomínanej januárovej štúdii. Analytik mimovládnej organizácie INESS Róbert Chovanculiak však tvrdí, že ak by mzdy učiteľov a úroveň vzdelávania boli prepojené, tak by sme za posledné roky videli nejaké zlepšenia. Zároveň súčasný platový systém podľa neho nemotivuje učiteľov zlepšovať sa. „Plošné zvyšovanie platov preto nemá ako viesť v dohľadnom čase k zlepšeniu kvality vzdelávania,“ myslí si.

Podľa neho majú efektívne nastavenú platovú politiku charterové školy v Spojených štátoch amerických. Sú čiastočne autonómne a riaditelia môžu nastaviť platy podľa toho, aké výkony učitelia podávajú a aké predmety učia. „Nemusia sa pridŕžať žiadnych tabuliek a koeficientov a je u nich minimálne odborové zastúpenie,“ dodal Chovanculiak.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards