Čo hovoríte na rozpočet a sociálny balíček?

Róbert Chovanculiak sa pre Denník N vyjadril k rozpočtu. 27. 07. 2020.

Čo hovoríte na rozpočet a sociálny balíček?

Róbert Chovanculiak, INESS

Na začiatok malá hádanka: Trinásty dôchodok, bezplatná doprava a rast minimálnej mzdy – čo je to? Odpoveď: prvý sociálny balík Roberta Fica z roku 2014. Len trinásty dôchodok bolo zvyšovanie vianočného príspevku, bezplatná doprava sa týkala vlakov a nie autobusov a minimálna mzda vzrástla o 7,9 % a nie o 6,9 %. Politická ekonómia nás učí, že ak dokážu politici prijímať racionálne a nepopulárne opatrenia, tak je to na začiatku volebného obdobia. Sociálna psychológia nás učí, že ak sa dokážu ľudia uskromniť a utiahnuť si opasky, tak je to v čase krízy a ohrozenia. Súčasná vláda tieto poznania zahodila za hlavu a nechala sa uniesť atmosférou rozdávania, ktorá sa šíri po chodbách Európskej rady a Komisie, a ilúziou lacného života na dlh, ktorú okolo seba šíri Európska centrálna banka. Výsledkom je slovenský sociálny balíček v čase fiškálneho armagedonu. A problém nie je len to, že sa míňa, keď nie je z čoho. Problém je aj to, že sa míňa nesystémovo, plošne a populisticky. Nesystémovo: nikto nepredstavil žiadnu reformu a analýzu sociálneho systému, prišla len tlačovka s ad hoc darčekmi. Plošne: nikto sa nesnažil zamyslieť, či potrebujú nové dávky aj rodičia bohatých detí, tehotné ženy s vysokými platmi alebo dôchodcovia rentieri. Populisticky: nikto sa nepozrel, ktoré skupiny sú najohrozenejšie z pohľadu chudoby. Teda či potrebujú pomoc viac ľudia na dávkach v hmotnej núdzi, ktoré sa nezvyšovali prakticky dekádu, alebo dôchodcovia, ktorým posledné vlády venovali nadmernú pozornosť a ktorých miera ohrozenia chudobou je na Slovensku druhá najnižšia v EÚ.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards