Na Slovensko pritečú desiatky miliárd eur. Recept Bruselu nie je efektívny, varujú experti

Trend uverejnil článok s vyjadrením Martina Vlachynského k eurofondom. 23. 07. 2020.

Na Slovensko pritečú desiatky miliárd eur. Recept Bruselu nie je efektívny, varujú experti

Napriek všeobecnému nadšeniu z balíka financií od EÚ sa v praxi vynárajú aj pochybnosti o tom, do akej miery môže Únia balíkom obnovy pomôcť európskym ekonomikám. Ako pre TREND konštatuje Martin Vlachynský, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), považuje ho za riskantný, zbytočne veľký projekt, pričom jeho dlhodobé dopady v praxi sú nejasné.

Naši politici mali problém minúť efektívne aj doterajšie zdroje z eurofondov, Fond obnovy preto hrozí enormnou neefektívnosťou. „Predstava, že do roku 2023 slovenskí politici vymyslia ,náhradu? za automobilky či oceliarne, je scestná. Podobne ako v prípade doterajších eurofondov, prvým, hlavným a jediným skutočným kritériom sa stane schopnosť tieto zdroje čo najrýchlejšie minúť,“ varuje M. Vlachynský.

Ruka v ruke s tým podľa neho pôjde vytvorenie obrovského priestoru na „vybavovanie“, lobing či priamu korupciu. Poškodené bude aj konkurenčné prostredie. Mnohým podnikateľom sa po novom viac oplatí bojovať o fondy než o zákazníkov.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards