Európsky balík peňazí vytvorí obrovský priestor na plytvanie a korupciu, upozorňuje analytik

Trend uverejnil článok s vyjadrením Martina Vlachynského k plánu obnovy. 22. 07. 2020.

Európsky balík peňazí vytvorí obrovský priestor na plytvanie a korupciu, upozorňuje analytik

Balík európskych zdrojov, na ktorom sa v utorok dohodli lídri krajín Európskej únie, bude splácať celá jedna generácia Európanov. Zároveň vytvoria obrovský priestor na plytvanie a korupciu. Upozornil na to analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský. „EÚ definitívne potvrdila trend, že rozpočtovo zodpovedné krajiny doplácajú na krajiny, ktoré dekády svojimi zdrojmi plytvali," poznamenal pre TASR.

Poukázal na to, že nejde o žiadne peniaze zadarmo, ale zdroje, ktoré ubudnú z vreciek ľudí a o použití ktorých budú rozhodovať politici. Navyše tým podľa analytika vznikne priestor na plytvanie, ale aj korupciu. „Poškodia konkurenčné prostredie, mnohým podnikateľom sa viac oplatí bojovať o tieto fondy než o zákazníkov," podotkol.

Lídri EÚ dosiahli na mimoriadnom summite v Bruseli v utorok nadránom dohodu o záchrannom balíku pre ekonomiky po pandémii koronavírusu a o rozpočte Únie na obdobie rokov 2021 - 2027. Súhlasili s fondom obnovy po pandémii vo výške 750 miliárd eur, ktoré si vo forme nenávratných grantov a výhodných pôžičiek rozdelia krajiny tvrdo zasiahnuté pandémiou. Okrem toho lídri dosiahli aj dohodu o sedemročnom rozpočte EÚ vo výške jedného bilióna eur.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards