Trináste penzie budú nižšie, štát na ne hľadá peniaze

Radovan Ďurana sa pre Pravdu vyjadril k dôchodkom. 13. 07. 2020.

Trináste penzie budú nižšie, štát na ne hľadá peniaze

Len politické rozhodnutie

„Záväzok je splniteľný, a "hoci nemáme ústavnú garanciu priznaných dôchodkov, skresať už priznané penzie by bolo politicky a možno aj právne dosť pochybné," tvrdí ekonóm a bývalý minister školstva Juraj Draxler. Pripomína, že pri 13. dôchodkoch nejde o jednorazový, ale o štrukturálny výdavok. To už má podľa neho svoju váhu aj v analýzach investorov o dlhodobej výkonnosti slovenskej ekonomiky. „Zodpovedný hospodár by už dávno v parlamente predložil novelu zákona, ktorá by 13. dôchodky buď zrušila, alebo minimálne odložila," zdôrazňuje analytik spoločnosti INESS Radovan Ďurana. Tento rok totiž domácu ekonomiku čaká najhorší ekonomický pád v histórii Slovenska. Podľa najnovšej makroprognózy až o desatinu, podľa Bruselu o deväť percent. „Plošné dotovanie dôchodcov cez preplácanie liekov je neadresné a bude viesť k nadspotrebe," upozorňuje Ďurana. Nepozdáva sa mu ani platenie autobusov. V prípade mestskej hromadnej dopravy by to spôsobilo ešte väčšie tlačenice v už aj tak preplnených spojoch. Analytikom tiež chýba poctivá analýza vplyvov navrhovaných opatrení. Tú by mohol spraviť útvar Hodnoty za peniaze spadajúci pod ministerstvo financií.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards