Mohli by nás uživiť slovenské polia?

Hospodárske noviny uverejnili článok s vyjadrením Moniky Budzák k potravinovej sebestačnosti. 06. 07. 2020.

Mohli by nás uživiť slovenské polia?

Potravinová sebestačnosť je problematická aj z ďalšieho hľadiska. Aj keď má Slovensko vhodné podmienky na pestovanie napríklad jabĺk, slovenský zákazník chce jablká aj v zime, no a i keď je ich produkcia v zime u nás možná, energeticky je veľmi náročná, a teda neefektívna. Ako zároveň upozornila analytička INESS Monika Budzák, polovica ovocia, ktoré Slováci skonzumujú, patrí do kategórie exotického južného ovocia. Obhajcovia zvyšovania potravinovej sebestačnosti však tvrdia, že im o absolútnu sebestačnosť ani nejde a chcú iba, aby sa Slovensko sústredilo na plodiny, ktoré sú u nás bežne dopestovateľné. Aj v nich totiž výroba výrazne zastáva za dopytom.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards