100 dní v prvej línii. Aké bolo vládnutie Igora Matoviča v tieni korony?

Martin Vlachynský sa pre Trend vyjadril k prvým 100 dňom vlády. 01. 07. 2020.

100 dní v prvej línii. Aké bolo vládnutie Igora Matoviča v tieni korony?

Martin Vlachynský, analytik, INESS Aj bez pandémie by to vláda nemala ľahké. Nereálny rozpočet, diera v dôchodkovom systéme, zaspaté reformy v školstve a zdravotníctve, katastrofálny stav ciest, mostov a ďalšej infraštruktúry. Pozitívne vnímam, že vláda v niektorých veciach nastavila nový tón, výsledkom čoho je napríklad čerstvý Sulíkov balíček opatrení. Bohužiaľ, v mnohých kľúčových otázkach vidím buď váhanie, alebo priame pokračovanie po nesprávnej ceste. Môžem menovať zachovanie 13. dôchodku, neistotu z blížiaceho sa likvidačného zvýšenia minimálnej mzdy či opatrné našľapovanie okolo Dankových rekreačných poukazov. V týchto otázkach cítiť značnú nejednotnosť koalície najmä v ekonomických otázok. Ak by som bol prísny, skritizoval by som aj plán sypať do ekonomiky miliardy dlhov napravo--naľavo, ale toto priamočiare riešenie zvolili prakticky všetky vlády v Európe. Mám pocit, že väčšina Slovenska stále žije v predstave, že sme tu mali trojmesačnú dovolenku a že ďalej pôjde všetko po starom. Skutočné hodnotenie vlády si teda nechám až na obdobie, keď sa z tejto predstavy preberieme a vláda bude musieť robiť dramatické rozhodnutia.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards