Stratifikácia sa nepripravovala ako krízový plán

Martin Vlachynský sa pre Zdravotnícke noviny vyjadril k situácii v zdravotníctve. 30. 04. 2020.

Utrpí aj slovenské zdravotníctvo

Každý si zo súčasnej situácie vyberá také lekcie, ktoré sa mu najviac páčia. Mne sa napríklad páči tá o decentralizovanom systéme v Nemecku. Ak by to bolo s tými posteľami také jednoduché, najviac vyhrané by mali v USA, kde majú najviac Intensive care postelí na obyvateľa na svete, naopak, zlé by to bolo v Južnej Kórei, kde je ich menej ako v Taliansku. Samozrejme, kvantita istú rolu v pandémii zohráva, na niečo také nebolo vyspelé zdravotníctvo zvyknuté na ležérne tempo chronických chorôb pripravené a ak by som si mal pre pandémiu vybrať jeden z dvoch (až na lôžka) úplne rovnakých systémov, vyberiem si ten s viac posteľami. Som však presvedčený, že aj tu sa najlepšie osvedčia systémy, ktoré sú flexibilné, majú zorientovaného regulátora, ale zároveň aj dostatok autonómie a zodpovednosti, aby nemuseli čakať na ministra, kým im zoženie rukavice, ktoré vedia pracovať s dátami, kde poskytovatelia medzi sebou dlhodobo kooperujú, a kde je dostatok zdrojov aj v zálohe na kritické situácie. Inými slovami, systémy, ktoré sú fungovaním bližšie k továrni na automobily ako k štátnemu úradu.

Čo sa slovenskej reality týka, chápem, že v týchto týždňoch asi nikto nad stratifikáciou nerozmýšľa, ale je to téma, ktorá sa bude musieť vrátiť. Ekonomika utrpí tvrdú ranu a s ňou aj slovenské zdravotníctvo. Efektívna sieť poskytovateľov bola dôležitá a teraz bude ešte dôležitejšia. Som zvedavý, ako politici okomentujú, že straty v nemocniciach teraz pohlcuje nielen daňovo-odvodový poplatník, ale aj nenávidený súkromný kapitál.

Máme to šťastie, že nábeh epidémie je mimoriadne pozvoľný, takže bol dostatok času nemocnice pripraviť. Preto si myslím, že by to zvládli aj reprofilované nemocnice. Dokonca si myslím, že za roky meškajúcu profiláciu nemocníc vzhľadom na kapacity liečební dlhodobo chorých a geriatrií, ako aj takmer neexistujúce prepojenie sociálnej/ošetrovateľskej sféry so zdravotníctvom teraz kruto zaplatíme epidémiou v DSS, ktoré sa v tomto boji ocitli preplnené, bez prostriedkov, bez ľudí, bez kompetencií a bez podpory nadriadených orgánov.

Celý článok bol uverejnený v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards