Zámer vlády v oblasti verejných výdavkov a daní je príliš optimistický

Aktuality.sk uverejnili článok s vyjadrením Radovana Ďuranu k programovému vyhláseniu vlády pre verejné výdavky a dane. 20. 04. 2020.

Zámer vlády v oblasti verejných výdavkov a daní je príliš optimistický

Podľa analytika inštitútu INESS Radovana Ďuranu v oblasti verejných výdavkov a daní sú zámery nového kabinetu veľmi optimistické vzhľadom na súčasnú ťažkú situáciu nielen u nás, ale aj vo svete.

„My nevieme, čo bude o rok. Rozumnejšie by bolo sa zamerať na najbližších 12 mesiacov a pracovať na krízových opatreniach. Preto mi príde zbytočné teraz diskutovať o tom, či rodiny majú dostávať povinné zľavy alebo tehotná žena má mať 200-eurovú dávku a podobne,“ priblížil Ďurana.

Zároveň upozornil, že v nasledujúcich mesiacoch budeme bojovať s rastúcou nezamestnanosťou.

Menšia sekera?

Ďurana pozitívne zhodnotil snahu nezadlžovať ďalej štát, zároveň ale poukázal na to, že viacero návrhov si s týmto zámerom protirečí. „Plány na zvyšovanie verejných výdavkov, ktoré sú uvedené v programovom vyhlásení, by nedokázal štát pokryť ani v dobrých časoch a nie to ešte teraz,“ doplnil.

Mal na mysli predovšetkým plánované každoročné zvyšovanie výdavkov v zdravotníctve o 0,3 percenta hrubého domáceho produktu, zvyšovanie dôchodkov, ako aj ďalších sociálnych dávok.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards