Spor Sulíka a Matoviča: Ovplyvní to dôveru vlády? Otváranie ekonomiky je nutné, tvrdia odborníci

Radovan Ďurana sa pre Topky vyjadril k otváraniu ekonomiky. 16. 04. 2020.

Spor Sulíka a Matoviča: Ovplyvní to dôveru vlády? Otváranie ekonomiky je nutné, tvrdia odborníci

Dnes sa musíme bojovať s ohniskami vírusu

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu sa podarilo zastaviť plošný rozlet epidémie a aktuálne opatrenia bránia ľahkému šíreniu naprieč republikou. „Dnes by sme sa mali preorientovať z boja proti požiaru neznámej veľkosti na boj s ohniskami výskytu vírusu. Transformovať celoplošné opatrenia na lokálne a regionálne,“ uviedol analytik s tým, že opatrenia ako rúška, odstupy, dezinfekcia by mali platiť naďalej.

Aj Ďurana súhlasí, že ekonomiku je potrebné otvárať. „Z týchto príčin je načase a potrebné otvárať ekonomiku. Na druhej strane, čaká nás pokles HDP o 10% a možno viac percent, jeden týždeň ten obraz radikálne nezmení. Pokiaľ bude tento týždeň produktívne využitý na prípravu zrozumiteľného plánu otvárania ekonomiky, ktoré začne v pondelok, bude to pozitívna správa,“ povedal pre Topky Ďurana s tým, že na prvom mieste by mali byť otvárané obchody a prevádzky, kde je možné zabezpečiť pohyb osôb na podobnej úrovni, ako v predajniach potravín. „Ekonomika vydrží veľmi veľa a dlho, našťastie nedochádza k deštrukcii aktív ako počas vojnových stavov,“ dodal.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards