Koho každého má na háku?

Nový Čas uverejnil článok s vyjadrením Radovana Ďuranu k neotváraniu ekonomiky. 16. 04. 2020.

Koho každého má na háku?

Pustil sa do ekonómov

V posledných dňoch premiér aj s ministrom financií Eduardom Hegerom vysvetľovali ľuďom, že otvorenie prevádzok pre slovenskú ekonomiku nič nerieši. „HDP by nám vzrástol o maximálne 2 percentuálne body. Čítate správne - dva. Keďže dnešný prepad hospodárstva je cca -30 %, stále by sme zostali v mínuse -28 %. Čo to znamená? Že vás klamali. Prečo? Možno lobing záujmových skupín, možno zaslepenosť, možno len niekto má kamaráta majiteľa golfového areálu,“ napísal v statuse Matovič. Renomovaní odborníci mu však rozmenili na drobné, čo táto hra s číslami znamená. „Ide o sumu takmer 2 mld. eur v prípade služieb, znamená mzdy v hodnote takmer 1,6 mld. eur). 1,6 mld. eur znamená takmer 1,2 mil. vyplatených priemerných miezd. Ak by sme to rozrátali na zostávajúcich 7 mesiacov - znamená to 170-tisíc zamestnancov s priemernou mzdou, ktorí by mali ostať doma. Ak tie 2 % necháme ležať, tak si budeme nielenže musieť požičať túto sumu na dôchodku, ale aj sumu na dávky a dotácie pre nepracujúcich zamestnancov,“ vysvetlil Radovan Ďurana z INESS.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards