Eurostat pošle Kollárove nápady o vyňatí NDS a ŽSR z verejného dlhu ku dnu, odborníci krútia hlavami

Webnoviny uverejnili článok s vyjadrením Radovana Ďuranu k vyňatiu NDS a ŽSR z verejného dlhu. 10. 03. 2020.

Eurostat pošle Kollárove nápady o vyňatí NDS a ŽSR z verejného dlhu ku dnu, odborníci krútia hlavami

Analytik z INESS Radovan Ďurana uviedol, že realizovať túto víziu je vysoko nepravdepodobné, pretože Eurostat neumožní Slovensku získať podobnú výnimku, ako je to v prípade rakúskej firmy Asfinag (Pozn. red.: Má na starosti rakúske diaľnice vrátane výberu mýta), ktorá nespadá do štátneho dlhu.

Snáď jednou z najväčších bariér je podľa neho bohatá história politických zásahov do riadenia týchto firiem, zdĺhavé verejné obstarávanie, ale aj nevôľa vládnych garnitúr vzdať sa vplyvu v týchto kľúčových podnikoch.

„Preto si myslím, že sa im tento husársky kúsok nepodarí,“ vysvetlil Ďurana. Takýto krok by podľa neho mohol byť reálnejší iba v prípade, ak by procesy v štátnych podnikoch, spadajúcich pod Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV SR), fungovali efektívne.

„Tieto firmy už dnes môžu fungovať vo veľkej miere samostatne a hospodárne, avšak pre politické zasahovanie tak nefungujú. Tento efekt však neodstránime tým, že presvedčíme Eurostat, aby tieto firmy vyňala z verejného dlhu,“ myslí si Ďurana.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards