Deficit dnes sú vyššie dane zajtra

Róbert Chovanculiak napísal komentár k rozpočtu pre Denník N. 18. 09. 2019.

Deficit dnes sú vyššie dane zajtra

V stredu 13. marca 2019 o 7 hodine a 36 minúte som si odfotil stránky ministerstva financií, kde bol zobrazený citát bývalého ministra Petra Kažimíra: „Slovensko bude mať vyrovnaný rozpočet v roku 2019.“ Spravil som to preto, lebo som Kažimírovmu výroku neveril. A dnes mu už neverí nikto, ani jeho nástupca, nový minister Kamenický.

Ten nedávno opatrne naznačil, že historicky prvý vyrovnaný rozpočet v našich dejinách je ohrozený. A kto ho ohrozuje? Mandelinky. Tentoraz nielen z Ameriky, ale aj Veľkej Británie. Nový pán minister začal pri téme deficitného rozpočtu spomínať externé hrozby tvrdého brexitu a obchodnej vojny USA. Určite sa časom pridá aj ďalší parazit z ríše hmyzu menom recesia európska.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však začala upozorňovať na problémy v naplánovanej nule už pred príchodom mandeliniek. Za najvážnejšie diery v rozpočte dlhodobo označuje nadhodnotené nedaňové príjmy. To znamená napríklad dividendy zo štátnych podnikov a výnosy z predaja emisných povoleniek. Alebo na druhej strane podhodnotené výdavky na zdravotníctvo, dávky v nezamestnanosti alebo populárne vianočné dôchodky.

Peknou ukážkou rozpočtového babráctva je napríklad sľúbiť marketingový fond pre poľnohospodárov. Peniaze naň naplánovať z odvodu pre reťazce. Ten nakoniec zrušiť, ale rozpočtovaný výdavok ponechať v pôvodnom stave.

Celkovo rozpočtová rada očakáva, že deficit bude namiesto nuly miliarda sto miliónov eur. Je to veľa? Môžete si to predstaviť ako rozpočet na súdnictvo, väzenstvo, stredné školstvo a ministerstvo kultúry spolu. Tieto služby by musel štát zrušiť na celý tento rok, aby hospodáril z vyrovnane.

Z (ne)očakávaného deficitu majú na svedomí ministrove mandelinky len sto miliónov. To je suma peňazí, o ktoré nečakane poklesli daňové príjmy. Na takéto správy naozaj nie sú na ministerstve financií zvyknutí. Minulé roky totiž neočakávane príjmy len rástli. A to nepredstaviteľnou rýchlosťou.

Napríklad minulý rok bol rozdiel medzi pôvodnými odhadmi a skutočnosťou jedna miliarda navyše na daniach a odvodoch pre verejný rozpočet. Súdnictvo, väzenstvo, stredné školstvo a ministerstvo kultúry sme si mohli minulý rok kúpiť dvakrát. Alebo sme mohli mať dane z príjmov fyzických osôb o tretinu nižšie. Alebo mať už konečne prebytkový rozpočet.

Niektorí však spochybňujú samotnú požiadavku prebytkového rozpočtu. Prečo sa stále rozpráva o nejakom deficite? Veď sa zdá, že všetko je pod kontrolou. Všetko je pod kontrolou asi tak, ako v prípade človeka, ktorý v dobrých časoch, keď je zamestnaný a dostáva v práci prémie, odkladá predčasné splátky za hypotéku na obdobie recesie, keď príde o prácu. Deficit dnes sú vyššie dane zajtra. Lenže zajtra budú možno ľudia nezamestnaní a pozajtra starí. Kto bude potom platiť vysoké dane za dnešnú spotrebu?

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards