INT 2/2019 - Index opatrovateľského štátu

Index opatrovateľského štátu je rebríček krajín Európskej únie zostavený podľa toho, ako reguláciami obmedzujú jedenie, pitie a fajčenie. Index mapuje sklon štátov k starostlivosti o občana (paternalizmu) od roku 2016. Rebríček zostavuje iniciatíva EPICENTER network, ktorá združuje viaceré európske think-tanky. INESS pri zostavovaní rebríčka poskytuje relevantné informácie o Slovensku.

INT 2/2019 - Index opatrovateľského štátu

Slovenská publikácia Index opatrovateľského štátu obsahuje hlavné závery štúdie popisujúce vývoj tohto Indexu v EÚ a v jednotlivých členských krajinách. Cieľom tohto textu nie je podporovať zdraviu škodlivé správanie, ale skôr poukázať na skutočnosť, že nahrádzanie zodpovednosti občana za svoj zdravotný stav štátnym paternalizmom má svoje náklady a nemusí byť optimálnym riešením.

 

Slovensko sa v tomto rebríčku umiestnilo na 26. pozícii spomedzi 28 krajín, rovnako ako predchádzajúci rok. Jedinou signifikantnou zmenou v regulácii tejto oblasti bolo legalizovanie a štandardizácia výroby domácej pálenky. V porovnaní s inými krajinami EÚ tak prohibícia a kontrola spotreby nie je tak intenzívna.

 

Najprísnejšiu reguláciu nájdeme vo Fínsku, ďalej Litve a Estónsku. Napríklad Litva zvýšila minimálny vek pre spotrebu alkoholu na 20 rokov a úplne zakázala akúkoľvek reklamu alkoholu. Ako upozorňuje štúdia, za opatrovateľskými reguláciami nestojí legislatíva EÚ, za rozdiely medzi krajinami v rebríčku sú zodpovedné jednotlivé krajiny.

 

Opatrovateľský prístup štátu postihujúci a limitujúci spotrebu obyvateľov znamená obmedzovanie osobných slobôd občanov. Jeho uplatňovanie v tejto oblasti obmedzuje vznik trhových riešení súvisiacich problémov a podporuje rozširovanie štátnych regulácií správania aj do iných oblastí života.

 

Publikáciu si môžete stiahnuť ako PDF na tomto linku:

Index opatrovateľského štátu

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards