Spor pre domácu pálenku

Radovan Ďurana zhodnotil pre hlavné správy na TA3 zámer legalizovať domáce pálenie alkoholu. 3.7.2018.

Spor pre domácu pálenku

Alfonz Šuran, moderátor: “Združenie páleníc a liehovarov požiadalo o pomoc prezidenta republiky, premiéra a predseda parlamentu aj ministrov, odmieta totiž zákon, ktorý má legalizovať domácu výrobu alkoholu a chcú, aby ho predkladatelia stiahli. Združenie chce, aby boli na všetkých výrobcov kladené rovnako prísne nároky, inak podľa nich môže dôjsť k ohrozeniu zdravia ľudí.”

Michaela Lovásová, reportérka TA 3: “Poslanci za Most-Híd navrhujú legalizáciu výroby domácich destilátov, doteraz ich mohli ľudia vypáliť len v registrovaných pestovateľských páleniciach.”

Peter Antal, Most-Híd: “Odhadom dnes páli na Slovensku podľa dostupných údajov alebo odhadov zhruba 15-tisíc ľudí. Finančná správa odhalí ročne desať.”

Radovan Ďurana, analytik INESS: “Prečo by ľudia nemohli byť slobodní a nemohli mať možnosť podľa vlastných predstáv a podľa vlastnej chuti spracovať ovocie z ich vlastných záhrad.”

Michaela Lovásová: “Povolenie výroby domácej pálenky ale nahnevalo majiteľov páleníc a liehovarov. Výzvu na stiahnutie zákona preto Združenie páleníc adresovalo prezidentovi, premiérovi, predsedovi parlamentu, ministerke pôdohospodárstva a ministrovi financií. Upozorňujú na to, že amatérsky vyrobený alkohol môže byť rizikom pre ľudské zdravie.”

Viktor Mikuška, predseda Združenia páleníc a liehovarov: “Pri amatérskom výrobnom postupe môže dôjsť k požiaru, či k explózii, k ohrozeniu života a zdravia a škodám na majetku.”

Michaela Lovásová: “Podľa odborníka na závislosti by mal štát prijímať zákony, ktoré konzumáciu alkoholu obmedzia, nie podporia.”

Ľubomír Okruhlica, odborník na závislosti a liečbu: “Zmena zákona by mala byť obmedziť liehoviny, ktoré sa už teraz vyrábajú. Ak chceme zlepšiť zdravotný stav obyvateľstva a znížiť množstvo smrteľných intoxikácií alkoholom.”

Michaela Lovásová: “Združenie páleníc a liehovarov tvrdí, že takáto právna úprava je navyše v rozpore s európskou legislatívou. Domáce pálenice budú síce platiť spotrebnú daň, ale o polovicu nižšiu sadzbu. Za liter 50-percentného destilátu tak každý výrobca odvedie štátu dve eurá a 70 centov. Takúto daň platia aj slovenské pestovateľské pálenice. Tie majú ale od Európskej únie výnimku.”

Zuzana Bôriková, expertka na potraviny Zväzu obchodu: “V tejto smernici je presne špecifikované, v akých prípadoch je možné použiť zníženú sadzbu spotrebnej dane. A je tam špecifikované iba pre malé liehovary, ktoré my u nás v Slovenskej republike nemáme zavedené.”

Michaela Lovásová: “navrhované zmeny už prešli prvým čítaním v parlamente a podporilo ich až 121 poslancov. Nie je to ale prvý pokus o legalizáciu domácej výroby liehovín, už v roku 2015 sa o to neúspešne pokúšala vtedajšia opozícia.”

Michaela Lovásová, Gabriela Marchevská, Alfonz Šuran, TA3, 03.07.2018

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards