Výjazdové rokovanie vlády v Hnúšti (Rádio Slovensko)

Rádio Slovensko poukazuje na štúdiu o stimuloch od INESS. 26.2.2018 

Výjazdové rokovanie vlády v Hnúšti (Rádio Slovensko)

Marián Kukelka, moderátor: "Vláda dnes doniesla do okresu Rimavská Sobota ďalší jeden milión eur. Ten pôjde na konkrétne projekty v regióne. Mimo plnenia akčného plánu začnú na budúci rok v okresnom meste stavať väznicu, ktorá vytvorí tristoštyridsať pracovných miest. Vďaka investičným stimulom vytvoria podnikatelia v okrese ďalšie desiatky pracovných pozícií. Oproti sľubovaným dvetisíc tristo pracovných miest je to však stále málo."

Marta Výbošteková, redaktorka: "Jednorazový príspevok jeden milión eur si rozdelia najmä mestá Rimavská Sobota, Hnúšťa a Tisovec napríklad na rekonštrukcie materských škôl či výstavbu dopravného ihriska. Takisto nad rámec akčného plánu schválila vláda výstavbu väznice v Rimavskej Sobote. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská."

Lucia Žitňanská, ministerka spravodlivosti SR (Most-Híd): "Pre túto lokalitu to znamená vytvorenie tristo štyridsiatich stálych pracovných miest."

Marta Výbošteková: "V rámci investičných stimulov vzniknú ďalšie pracovné miesta."

Lucia Žitňanská: "Samotného okresu sa týka ešte návrh na poskytnutie investičnej pomoci pre spoločnosť Kamenárstvo Ulický, samotná podpora pre tento projekt je vo výške sedemstopäťdesiattisíc eur, z toho stopäťdesiattisíc vo forme daňovej úľavy. Má byť vytvorených dvadsaťpäť nových pracovných miest."

Marta Výbošteková: "Pre porovnanie výšky dotácie na pracovné miesto, podľa inštitútu INESS v rokoch 2002 až 2016 sa na Slovensku udelilo stosedemdesiatšesť investičných stimulov a priemerný náklad na jedno prisľúbené pracovné miesto bol viac ako tridsaťtisíc eur. A čo sa týka počtu pracovných miest, teda dvadsaťpäť, oproti sľubovaným dvetisíc tristo pracovným miestam je to stále málo a primátor Tisovca Peter Mináč hovorí, že peniaze tečú do regiónu pomalšie ako by si predstavovali."

Peter Mináč, primátor mesta Tisovec: "Na našom regionálnom sneme bola určite aj určitá kritika k naplneniu celého akčného plánu, ale aj k naplneniu uznesení vlády Slovenskej republiky, ktoré boli prijaté 2016 v Rimavskej Sobote. To sa týka hlavne infraštruktúry a viacerých podporných projektov, ktoré zabezpečujú jednotliví ministri."

Marta Výbošteková: "Avšak aj v Tisovci majú pozitívnu informáciu. Po pomoci zo strany vlády príde do mesta v apríli ďalšia strojárska firma. Peter Mináč."

Peter Mináč: "Prejde z Bratislavy výroba hydrovalcov a predpokladá tam nárast ďalších dvadsať až dvadsaťpäť pracovných miest. Čiže my už rokujeme aj s vedením strednej odbornej školy v Tisovci, pretože predtým tam pôsobil odbor strojárstva."

Marta Výbošteková: "Ministerka Žitňanská, ktorá viedla rokovanie vlády, uviedla, že plnenie akčných plánov nie je zatiaľ dostatočné. Na zlepšenie situácie je potrebné zlepšenie spolupráce tak miest a obcí, ako aj župy a ministerstiev."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards